Rus Operası’nın Parlayan Yıldızı Maria Maksakova CRR’de
28 Nisan 2013 Pazar - 12:37     2.515 kez okundu.    
Rus Operası’nın Parlayan Yıldızı Maria Maksakova CRR’de

Rus Operası’nın Parlayan Yıldızı Maria Maksakova CRR’de

Rus Operası mensuplarından ünlü Maksakova ailesinin son ferdi Maria Maksakova 25 Mayıs 2013 Cumartesi saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Türk opera severlerin huzurunda olacak.

1977 yılında Münih’te dünyaya gelen sanatçı müzik eğitimine henüz 3 yaşındayken başlamıştır. 6 yaşında Moskova Devlet Konservatuarı Piyano bölümüne giren Maria Maksakova, okulunu ‘şeref öğrencisi’ derecesinde bitirmiştir. 15 yaşına geldiğinde konservatuarın opera şarkıcılığı bölümüne girmiş ve İtalya’da Miyako Matsumoto ve Katya Richiarelli’nin derslerine katılmıştır. Eğitiminin ardından Parma Operası’nda çalışan ve ‘Seville Berberi’ operasındaki Rossini rolüyle dikkatleri çeken sanatçı 2000 yılında Moskova Opera Festivali büyük ödülünü kazanmıştır. Halen Moskova’da Helikon Operası ve Saint Petersburg’ta bulunan dünyaca tanınmış Mariinsky Operası’nda solist olarak çalışmaktadır. Maria Maksakova aynı zamanda Birleşik Rusya Partisi’nden seçilmiş Dağıstan milletvekili olara Duma’da görev yapmaktadır. Duma, Rusya Federasyonu’nda bulunan federal meclisin aşağı kanadında yer almaktadır. Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’ya yayılmış dünyanın en geniş toprakları olan ülkedir. Yarı başkanlık sistemiyle idare edilen ülkede çok partili demokrasi hakimdir. 35 yaşından genç olmamak kaydıyla devlet başkanı seçilmekte olup, meclise girme yaşı 21’dir. Altı yıl görev yapan devlet başkanı bakanları atamada tek yetkilidir. Avrupa’nın kuzeyinde bulunan ülke sınırları Kuzey Kutup Dairesi (Arktik) içinde bulunduğundan dünyanın en soğuk ülkelerinden biridir. Ortalama yıllık sıcaklığı eksi 5 dereceleri görmektedir. Geniş toprak alanına sahip Rusya’da 11 farklı zaman dilimi yaşanmaktadır. Nüfusun yüzde 79’u Rus, diğeri ise farklı etnik gruplardan oluşmaktadır. Avrupa ülkelerinin doğum oranına göre yüksek oranlara sahip olan ülkede ölüm oranı da AB’nin açıkladığı genel ölüm oranından yüksektir. Rus hükümeti bu durumu çözmek için aylık çocuk yardımlarını ikiye katlamıştır. Dünyanın en kalabalık 8. ülkesi olan Rusya’nın başkenti Moskova ülkenin en kalabalık şehirlerinden biridir. Altmış farklı etnik grubun yaşadığı ülkede Moldovalı, Çeçen, Ahıska Türkü, Beyaz Rus, Abaza, Çukçe, Güzcü, Lak, Avar, Çirmişler, Komi, Yahudi, Alman vb. yaşamaktadır. Ortodoks Hristiyan mensubu dünyada en kalabalık olan ülkelerdendir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.