Rusya Büyük Senfoni Orkestrası CRR Konseri
27 Aralık 2012 Perşembe - 11:31     1.795 kez okundu.    
Rusya Büyük Senfoni Orkestrası  CRR Konseri

Rusya Büyük Senfoni Orkestrası CRR Konseri

Ünlü sanat direktörü, orkestra şefi Yuri Bashmet ve Rusya Büyük Senfoni Orkestrası yeni yılı uğurlayan İstanbul’lu müzikseverlere 27 Aralık 2012 Perşembe saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda nefis bir konser verecek.

Konserde ünlü besteci Hektor Berlioz’un alto ve orkestra için bestelediği ‘Harold an Italie’ Op.16 ve Çaykovsky’nin beş numaralı senfonisi seslendirilecek. Rusya Devlet Senfoni Orkestrası – ‘Novaya Rossiya’ Devlet Senfoni Orkestrası 1990 yılında kurulmuştur. Rusya Onur Sanatçısı Dimitry Orlov sanat yönetmeni olarak göreve başladı. 1993 ve 1994 yıllarında Devlet Gençlik Senfoni Orkestrası olarak adı değişen orkestranın baş sanatçısı Mark Gorenhstein oldu. 1995 yılında bugünkü adını alan Rusya Büyük Senfoni Orkestrası’nın başına sanat direktörü olarak Yuri Bashmet getirildi. 1953 yılında Rusya’da dünyaya gelen sanatçı viola (keman) sanatçısı olarak çağdaş müzik anlayışında etkin çalışmalar yapmıştır. 1972’de Lvov Özel Müzik Orta Okulu’nu bitiren sanatçı ardından Moskova Konservatuarı’na girdi. Öğrencilik yıllarında katıldığı yarışmalarda Budapeşte’de uluslar arası ikincilik ödülü, Münih’te birincilik ödülü kazandı. Alman gazetelerinde büyük başarısından söz ettiren sanatçı kısa zamanda saygın müzik ustaları arasındaki yerini aldı. Keman solisti olarak yer aldığı önemli orkestralar arasında Berlin Filarmoni, New York Filarmoni, Berlin Senfoni, San Fransisco Senfoni, Bavarian Radyo Orkestrası, Chicago Senfoni, Viyana Filarmoni, Boston Senfoni ve Fransa Ulusal orkestrası bulunmaktadır. 1992 senesinde Bashmet Moskova Solistleri Oda Orkestrası’nı kuran sanatçı grubunda Moskova Konservatuarı’nda eğitim gören yetenekli müzisyenlere yer verdi. Bu değerli çalışmalarının karşılığında 2008 yılında Grammy ödülüne layık görüldü. Yeni Rusya Devlet Oda Orkestrası’nın şefi olan Yuri Bashmet, Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Çaykovski, Korsakov, Rachmaninov, Prokofiev, Shostakovich gibi ünlü bestecilerin eserlerinden oluşan zengin bir repertuara sahiptir. Rusya, yüzölçümü olarak Doğu Avrupa ve Kuzey Asya kıtasına yayılmış dünyanın  en geniş ülkesi ve nüfus yoğunluğu olarak sekizinci ülkesidir. İklim ve coğrafya olarak bölgenin büyük bölümü Kuzey Kutup Dairesi içinde bulunduğundan dünyanın en soğuk ülkelerinden biri olarak yer almaktadır. Güneye doğru ısı artışı olduğundan coğrafi yapı ve bitki örtüsü biraz daha hareketlenmektedir. 141 milyon nüfusa sahip olan Rusya’nın yüzde 73’ü kentlerde, yüzde 27’si ise kırsal kesimde yaşamaktadır. Ülkede 60 farklı etnik kökenli insan yaşamaktadır. Rus, Tatar, Ermeni, Çeçen, Ukraynalı, Yakut, Ahıska Türkü, Mordvin, Çirmişler, Çukçe, Gürcü, Altay ve daha bir çok sayılabilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.