Sabahat Akkiraz Salon İKSV’de
28 Ocak 2011 Cuma - 10:53     3.289 kez okundu.    
Sabahat Akkiraz Salon İKSV’de

Sabahat Akkiraz Salon İKSV’de

Sanatçı kişiliğiyle ve yorumuyla bugüne değin farklı kitleleri bir araya getirmeyi başaran Sabahat Akkiraz 28 Ocak 2011 Cuma akşam saat22:30’da Salon İKSV’de konser verecek.

Bugüne kadar yirmi albüm ve sayısız konser gerçekleştiren sanatçı yotulmadan ve yılmadan aynı heyecanla müziğini yapmayı sürdürüyor. Doğu felsefelerinin en önemlisi Alevi ve Bektaşi düşüncesini müziğiyle Batı kültürüne tanıtan, anlatan sanatçı mütevazı kişiliğiyle de hayranlarının gönlüne taht kurdu. Sabahat Akkiraz 1955 yılında Sivas’ın Kangal ilçesinde dünyaya geldi. Annesi Malatya, Arguvanlı olan sanatçının müziğe eğilimi aile içinde başladı. Çocukluk yıllarını Almanya’da geçiren sanatçı ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döner. 1983 yılında ‘Şafak Söktü’ albümüyle profesyonelliğe adım atan sanatçı Musa Eroğlu, Arif Sağ, Muhlis Akarsu, Davut Sulari, Aşık Daimi gibi halk müziğinin önemli isimleriyle çalıştı. Ösgün ses tınısıyla ve yorumuyla dünya üzerinde etnik müziğin en iyi yorumcularından biri olarak kabul edildi. Yurtdışı konserlerinde ve yabancı albümlerde derleme çalışmalarının yanı sıra Batı müziğine de icralarında önemle yer verdi. Türkülerimiz, ezgiler ve melodik yapılarda bestelerle söylenen Türk Halk şiirleridir. İçeriklerinde geleneklerimizi yansıtan, Türk aile, örf ve ananelerini anlatan, sevinç, keder, gözyaşı ve doğayı paylaşan Türki yad Türk’e ait manasına gelen Türkü’lerdir. Ezgilerin sözlerine göre ağıt, ninni, değiş ve hava gibi adlar alırlar. Türküler genelde anonimdirler. Türkü söyleme işine ‘Türkü yakmak’diye de tabir edilir. Kırık havalar, oyun havası, teke zortlatması, peşrev, ağırlama, karşılama, dımıdan gibi bir çok çeşidi bulunur. Uzun havalar da ise bozlak lar, barak, yas havası, bozkır havası, hoyrat, divan ve maya vb gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.