Safiye Ayla – Zeki Müren Ses Yarışması
19 Ekim 2012 Cuma - 09:56     2.560 kez okundu.    
Safiye Ayla – Zeki Müren Ses Yarışması

Safiye Ayla – Zeki Müren Ses Yarışması

Türk Eğitim Vakfı ve Türk Mehmetçik Vakfı’nın yeni ve genç yetenekleri keşfetmek için üç yılda bir ortak düzenlediği Safiye Ayla – Zeki Müren Ses Yarışması 8 Aralık 2012 günü Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

Bu yıl dördüncüsü yapılacak olan yarışma TRT Müzik kanalından da canlı yayınlanacak. Yarışmaya katılmak isteyen adayların en geç 12 Kasım 2012’ye kadar DVD – CD kayıtlarını TEV’e göndermeleri gerekmektedir. Yarışmaya katılacak adayların 1977 Aralık 31 ile 1994 Ocak 1’i arasında doğmuş olmaları, kayıt CD’lerin yanı sıra dört adet vesikalık fotoğraf, noterden tasdikli imzalarıyla eserlerin yedi adet notalı baskısı, adres, telefon, e- posta bilgilerini de yine TEV’e ulaştırmaları şarttır. Birinciye 10.000, ikinciye 7.000, üçüncüye 5.000, dördüncü, beşinci ve altıncı gelenlere de 2.000 TL ile ödül plaketleri sunulacaktır. Başvuru ve değerlendirme süreci nde tüm bilgileri www.tev.org.tr adresinden takip edebileceklerdir. Safiye Ayla, 14 Temmuz 1907’de Osmanlı Hanedanı içinde yer alan bir ailenin kızı olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Cumhuriyet döneminde sahnelerin tanınmış kadın ses sanatçılarından Safiye Ayla, küçük yaşta piyano eğitimine başladı. Babasını ve annesini küçük yaşta kaybeden Safiye Ayla, aile büyükleri tarafından büyütüldü. Bursa Muallim Mektebi’ni bitiren sanatçı, Beyoğlu’na ilkokul öğretmeni olarak atandı. Musiki eğitimine Eyyubi Mustafa Sunar’dan ders alarak başlayan sanatçı, Darüttalim Musiki Cemiyeti’nin konserlerine katılarak, sahne hayatına atıldı. Gazino çalışmaları ile musiki hayatına devam eden Safiye Ayla, Yesari Asım Arsoy, Saadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Udi Nevres Bey’den eğitimler aldı. 1932 yılında İstanbul Vali Yardımcısı’nın evinde verdiği konserde Ata’mızın huzurunda şarkı söyledi. 1950 yılında bestekar Şerif Muhittin Targan’la evlendi. Açılışından itibaren İstanbul Radyosu ve tüm Türk radyolarında konser gerçekleştiren sanatçı 500’ün üzerinde plak doldurdu. Atatürk’ün de büyük beğenisini kazanan sanatçının kendine has yorumu, ölçülere uyumu, düzgün diksiyonu, sesinin pürüzsüz tınısıyla ünü yurtdışına kadar uzandı. 1942 yılında sahnelenen ‘Alabanda’ revüsünde kraliçe Mimoza rolünde başarı göstererek, oyunculukta da sanatını ispat etti. ‘Yanık Ömer’ türküsü ile büyük sükse yapan sanatçı Atatürk’ün de arzusuyla bir operada söylemek şansını yakalamaya çalıştı. Ancak hiçbir operada yer bulamayan sanatçı Ata’nın bu arzusunu yerine getiremeden 90 yaşında hayata veda etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.