Safiye Ayla Targan Anısına
21 Ocak 2011 Cuma - 11:59     3.134 kez okundu.    
Safiye Ayla Targan Anısına

Safiye Ayla Targan Anısına

Türk Sanat Musikisinin en önemli ses icracılarından Safiye Ayla Targan ölümünün 13.yılında Zincirlikuyu’daki mezarının başında gerçekleşen bir törenle anıldı.

 Okunan duaların ardından Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, TEV’in kuruluşunda ilk yardımseverlerden olan sanatçının eğitime verdiği önemi ve katkıyı anlattı. Merhum sanatçının verdiği burslarla bin öğrencinin yurtiçi sanat eğitimini tamamladıklarını belirtti. Sanatçının adını yaşatmak adına çeşitli yarışmalar düzenleyen ve ismine ödüller veren TEV Vakfı Başkanı Turgut Bozkut törende bu güzide çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler. Büyük sanatçının anma törenine ses sanatçısı Melihat Gülses, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu Müdürü Mehmet Güntekin, orkestra şefi yardımcısı Birol Yayla katıldı. Sanatçı 13 Eylül 1907 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Mısırlı Hicacizade Hafız Abdullah Bey’in kızı olan Safiye Ayla babasını doğmadan, annesini de henüz üç yaşındayken kaybeder. Hem yetim, hem öksüz kalan küçük Safiye Bebek’te bulunan Yetimler Yurdu ’na (Çağlayan Darüleytamı) verildi. İlköğretimini Bursa Muallim Mektebi’nde piyano eğitimi alarak tamamlayan sanatçı Beyoğlu’nda ilkokul öğretmenliği yapmaya başladı. Öğretmenlik yıllarında müzik aşkından da vazgeçmeyen sanatçı musiki dersleri, konserler derken gazino çalışmalarına başladı. Dönemin ünlü bestekar ve müzisyenleriyle çalışma fırsatı bulan sanatçı Yesari Arsım Arsoy, Selahattin Pınar, Udi Nevres Bey, Saadettin Kaynak’tan feyz aldı. Atatürk’ün huzurunda şarkı söyledikten sonra, o’nun en sevdiği ses sanatkarlarından biri oldu.  Sanatçı 91 yaşında tüm sevenleri ve hayranlarını bırakarak hayata veda etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.