Salzburg’ta Bir Türk Orkestrası
15 Ocak 2010 Cuma - 10:53     3.315 kez okundu.    
Salzburg’ta Bir Türk Orkestrası

Salzburg’ta Bir Türk Orkestrası

Avrupa’da yıllardır önemli bir müzik hareketi sayılan Salzburg Festivali 25 Temmuz 2010’daki açılış konserini Borusan Filarmoni Orkestrası ile piyanist Fazıl Say’ın eşliğinde gerçekleştirecek.

Festival komitesinin Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010’un performansı en iyi orkestrası olarak açıkladığı ve davet ettiği Borusan Filarmoni Orkestrası’nı şef Sascha Goetzel yönetecek. Orkestranın açılış repertuarında besteci U.Cemal Erkin’in ‘Köçekçe’ eseri ile Hindemith ve Respighi’nin eserleri seslendirilecek. Piyanist Fazıl Say uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve Salzburg Festivali açılışına yetiştireceği ‘Solo Piyano ve Orkestra için’ bestesinin prömiyerini ve Mozart’ın 12.Piyano Konçertosu ’nu çalacak. Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010 etkinliklerinde, Salzburg kenti ile yeşeren kültürel bağın güçlenmesini ve devam etmesini sağlamak amacıyla Borusan bu projede sponsor oluyor. Borusan her yıl Salzburg Festivallerinde 2011 yılından itibaren New York Filarmoni Orkestrası, Londra Filarmoni Orkestrası gibi önemli orkestraları da ağırlama görevini üstlenecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.