Samsun Devlet Opera ve Balesi’nden ‘IV.Murat’ Operası
20 Haziran 2013 Perşembe - 11:32     2.645 kez okundu.    
Samsun Devlet Opera ve Balesi’nden ‘IV.Murat’ Operası

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nden ‘IV.Murat’ Operası

4.Uluslararası İstanbul Opera Festivali Türk ve dünya operalarından seçkin yapıtlarla opera severlerin keyifle izleyeceği temsiller sunacaklar.

Festival konuğu Samsun Devlet Opera ve Balesi 7 ve 8 Temmuz 2013 tarihlerinde Topkapı Sarayı’nda ‘IV.Murat’ operasını sergileyecekler. 2010 yılında hayata veda eden besteci, keman sanatçısı ve orkestra şefi Okan Demiriş’in bestelediği, Turan Oflazoğlu’nun aynı adlı tiyatro eserinden operaya uyarlanan eseri İstanbullu sanatseverler bu kez de Samsun Operası sanatçılarından izleyecekler. IV.Murat, 1612- 1640 yılları arasında yaşamış ve 11 yaşında Osmanlı padişahı olmuş bir hanedan üyesidir. Sultan I.Ahmet ve Kösem Sultan (Rum asıllı Anastasya)’ın oğlu olan IV.Murat, Genç Osman’ın yeniçeriler tarafından öldürülmesiyle tahta çıkmıştır. IV.Murat Osmanlı İmparatorluğu tarihinde tahta çıkan en genç padişahtır. Eğitimlerini henüz tamamlayamamış ve padişahlığa hazır olmayan IV.Murat 1623 yılında Aziz Mahmut Efendi tarafından kılıç kuşatılıp, sünnet edilerek annesi Kösem Sultan tarafından Topkapı Sarayı’nda tahta geçirilmiştir. Ülkenin yönetimini bir kaosun içinde devralan, iç savaşlar, isyanlar ve Avrupa tehditi ile karşı karşıya kalan IV.Murat çocukluk yaşlarını çok zor şartlar altında yaşamıştır. Osmanlı tahtına geçen Sultan IV.Murat’ın eğitimi de bu dönemde devam etmiştir. Başarılı bir eğitim süreci geçiren ve entellektüel düşünceleriyle daima kendinden söz ettiren genç padişahın annesi Kösem Sultan devlet yönetiminde ‘saltanat naibesi’ olarak yer almıştır. Kösem Sultan padişah adına ülkeyi yöneten ‘ilk sultan annesi’ olarak tarihe geçmiştir. Yeniçeri ayaklanmaları, iç karışıklıklar, Doğu’daki toprak kaybı, yolsuzluklarla kaynayan halk yönetimi sert şekilde eleştirmiştir. IV.Murat’ın yaşından dolayı küçümsenmesi ve annesinin kanatları altında saklandığı şeklinde yapılan eleştiriler IV.Murat’ın sert ve hırslı bir karaktere bürünmesine yol açmıştır. Kösem Sultan ülkedeki isyanları biraz bastırabilmiş ve ülkeyi anarşik ortamdan kurtarmayı başarmıştır. Muhtaçlara aş evleri açan, borçları nedeniyle hapiste yatan borçluları affeden ve evlenmek isteyen fakir gençlere çeyiz düzen Kösem Sultan halk ve bürokratlar tarafından takdirle karşılanmıştır. Kendisinde yeterli gücü bulan ve ülkenin idaresini ele alabilecek donanımda hisseden IV.Murat, Sultan Ahmet Meydanı’nda yeniçerileri ve halkı toplayarak hükümdarlığını ilan etmiştir. 28 yaşında hayata veda eden Sultan IV.Murat Osmanlı İmparatorluğu’na Duraklama dönemindeki en istikrarlı süreci yaşatmıştır. Güzel yazı ve musikiye olan ilgisi, askeri başarıları, rüşvet ve adam kayırmacılığı yok etmesi, spora kabiliyeti ve fiziksel gücü nün büyüklüğü ile özlenen bir hükümdar, karizmatik bir şahsiyet olarak tarihe geçmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.