Samsun Makine Sanayii’nden Lara Fabian Konseri
13 Nisan 2013 Cumartesi - 09:54     2.514 kez okundu.    
Samsun Makine Sanayii’nden Lara Fabian Konseri

Samsun Makine Sanayii’nden Lara Fabian Konseri

Evet, yanlış görmediniz Borusan, İş Sanat (İş Bankası), Garanti Caz Yeşili (Garanti Bank) vs kuruluşlarından sonra adı az bilinen sanayii kuruluşları da sanat ve müzik alanında paylarına düşen görevi yapmaya devam ediyorlar.

Samsun Makine Sanayii ve Aydıner İnşaat’ın katkıları ve sponsorluğunda 30. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin açılışı için 12 Nisan 2013 Cuma akşamı ünlü vokal Lara Fabian Ankara’da Congressium’da bir konser gerçekleştirdi. Bir çok sosyal projede çalışan Lara Fabian AIDS’e Karşı Mücadele, UNICEF projelerinde yer almıştır. 1988 yılında Dublin’de Luxemburg adına katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda dördüncü olarak müzik kariyerinde ilk önemli adımı atmıştır. Asıl adı Lara Crokaert olan sanatçı 1970 yılında Belçika’da dünyaya gelmiştir. 1996 yılında Kanada vatandaşı olan sanatçı aynı zamanda Frankafon’dur. Bilindiği gibi Frankafon’lar Fransızca konuşan kişiler ve Fransızca konuşulan ülkeler için söylenmektedir. Örneğin; Kanada, Ermenistan, Batı Afrika ülkeleri, Yunanistan, Avusturya, Macaristan, Ukrayna gibi ülkeler Frankafon ülkelerdir. Flaman kökenli bir baba ile Sicilyalı bir annenin çocuğu olan Lara Fabian ana dili İtalyanca olarak büyümüştür. Çok küçük yaşlarda şarkı söylemeye, dans etmeye başlayan sanatçı 8 yaşına geldiğinde Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda müzik eğitimine başlamıştır. On yıllık eğitim süreci içinde kendi müziğinin bestelerini yapmış ancak Queen ve Barbara Streisand gibi dönemin müzik starlarından çok etkilenmiştir. Lara Fabian yaşamını suç işleyen çocuklar ve rehabilitasyonuna adamak istemiştir. Ancak bir konser için gittiği Kanada’nın Quebec eyaletine hayran kalınca Montreal şehrine yerleşen sanatçı yapımcı Rick Allison’la birlikte müzik çalışmalarına devam etmiştir. Doğu Kanada’da bulunan Quebec eyaletinde Fransızca konuşulmaktadır. Eyalete 700 binden fazla insan yerleşerek daha iyi yaşam koşullarına sahip olmayı tercih etmişlerdir. Quebec’te ücretisz sağlık hizmetleri, gelişmiş eğitim sistemleri, dayanışma içerisinde modern bir topluluk anlayışı ile örnek bölgelerden birdir. Yüksek ithalat- ihracat performansı eyaleti dünyanın en iyi ekonomisi sayılan 20 eyaletinden biridir. Kuzey Amerika kıtasında yer alan eyalet Kanada Avam Kamarası kararıyla resmen ‘ulus’ olarak tanınmıştır. Quebec’te dört mevsim yaşanmaktadır. Ilık bir bahar, sıcak yaz ayları,  serin ve renkli bir sonbahar, karlı, soğuk bir kış doğasını da eşsiz güzelliklerde bitki örtüsüne büründürmektedir. Eyalette 653 çeşit vahşi hayvan türü bulunmakta ve bir çok kanun hükmünde koruma altında bulunmaktadır. Quebec’te ‘çoğulcu toplum’ anlayışı yaşanmaktadır. Ülkeler arasında derin ve anlamlı kapsamlarda bir iletişim ortaya çıkaran bu anlayış hayat tarzı, inançlar ve değerler ile ilgili özgürlüğü de topraklarında yaşayan insanlara tanımıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.