Sanat Güneşi’nin Zeki Müren’i Anmak
8 Eylül 2011 Perşembe - 10:12     2.610 kez okundu.    
Sanat Güneşi’nin Zeki Müren’i Anmak

Sanat Güneşi’nin Zeki Müren’i Anmak

Türk Sanat Müziğinin gelmiş, geçmiş en önemli yorumcularından Zeki Müren ölümünün 15.yılında İstanbul’da sergilenecek St.Petersburg Balmumu Heykel Sergisi’nde birebir ölçüleriyle hayranlarının karşısında can bulacak.

 Türkiye’de sergilenen ilk dört boyutlu çalışmada ulu önderimiz Atatürk başta olmak üzere 55 tarihi şahsiyetin de balmumundan heykelleri sergilenecek. Sanat Güneşi, Paşa lakaplarıyla anılan ve Türk Musikisinde ses icracısı olarak ve de Türkçeyi en düzgün konuşan sanatçılarımızdandır. 6 Aralık 1931 yılında Bursa’da İncirli köyü nde dünyaya gelen sanatçı Makedonya- Üsküp göçmeni bir ailenin ferdidir. Ortaokulu Bursa’da, lise eğitimini ise İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Süsleme bölümü nden başarıyla mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren desen çalışmaları nı genişleten sanatçı birçok kez kişisel sergi açarak, büyük beğeni topladı. Bursa’da tanbur sanatçısı İzzet Gerçeker’den musiki eğitimi alan sanatçı solfej ve usul eğitimine İstanbul’da udi Kirkor Bey, Şerif İçli, Kadri Şençalar, Refik Fersan, Sadi Işılay gibi üstatlarla meşk ederek devam etti. 1950 yılında açılan İstanbul Radyosu sınavlarını kazanarak, daha geniş kitlelere sesini duyurmayı sağladı. 1951 yılında İstanbul Radyosu’nda yaptığı canlı yayın konseri ile büyük beğeni toplayarak gerek sahne duruşu ve gerekse sahne kostümleri ile kendine has bir fark yarattı. On beş yıl radyoevinde hizmet veren sanatçı plak ve sahne çalışmalarına yoğunluk verdi. Üçyüz kadar bestesi de bulunan sanatçının en beğenilen eserleri arasında ‘Manolyam’, ‘Bir Demet Yasemen’, ‘Şimdi Uzaklardasın’, ‘Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin’ sayılabilir. Sinema ve tiyatro oyunculuğu dalında da başarılı çalışmalar yapan sanatçı  saplık sorunları nedeniyle 1990 yılında medya ve sahne hayatından uzaklaşarak inzivaya çekildi. 1996 yılında kalp yetmezliği nedeniyle İzmir’de ödül töreni sırasında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.