Sanat Güneşi Hatırasına Şarkılar
16 Eylül 2012 Pazar - 11:15     1.430 kez okundu.    
Sanat Güneşi Hatırasına Şarkılar

Sanat Güneşi Hatırasına Şarkılar

Sanat Güneşimiz Zeki Müren’i anma etkinliği her yıl TSK Mehmetçik Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve Bodrum Kaymakamlığının katkılarıyla

doğduğu şehir Bursa ve Bodrum’da gerçekleşiyor. Türk gençlerinin, şehit ve gazi çocukları nın eğitim masrafları na katkı sağlamak amacıyla tüm mirasını bu vakıflara bağışlayan sanatçının anısına 24 Eylül 2012 Pazartesi günü Bodrum Kalesi’nde ‘Hatıralarda Zeki Müren’ konseri gerçekleşecek. Anma konserinde Nalan Altınörs ve Yıldırım Bekçi sanatçının unutulmaz şarkılarını seslendirecekler. Aynı tarihte Bursa TEV ve TSK Vakfı  Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nde ve sanatçının kabrinin bulunduğu Emir Sultan Camii’nde anma töreni yapacak ve mevlid okutacaklar. Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi, TEV tarafından sanatçının bağışlarıyla isminin yaşatılması adına kurulmuştur. ‘Devlet Sanatçısı’ unvanına da sahip olan Zeki Müren için Bursa’da bir anıt mezar yapılarak sevenlerinin ziyaretini beklemektedir. Bodrum’da bulunan evi Kültür Bakanlığı’nın da katkılarıyla müze haline getirilmiş ve 8 Haziran 2000’de ziyaretçilerine açılmıştır. Türk Eğitim Vakfı (TEV) günümüze kadar Zeki Müren Eğitim Fonu’ndan tam 2050 burs sağlayarak eğitime önemli katkı sağlamıştır. TEV bağışçısı olan merhum sanatçı Safiye Ayla ve Zeki Müren gibi sanatçıların eserlerinin ve hatıralarının yaşaması ve Türk Müziğine genç değerler katılması adına üç yılda bir düzenlenen şarkı yarışması bu yıl 8 Aralık’ta Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda düzenlenecek. Türk Eğitim Vakfı, merhum işadamı Vehbi Koç’un başkanlığında 4 Mayıs 1967 yılında 205 gönüllü aydın katılımcı tarafından kurulmuştur. Maddi desteğe ihtiyacı olan 200.000 Türk gencinin bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında okumasını sağlayan vakıf, Atatürk İlkeleri ve devrimlerine bağlı kalarak, çağdaş anlayışla gençler yetiştirerek ülkemizin istikbali için kutsal çalışmalar yapmışlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.