Saraydan Kız Kaçırma
8 Temmuz 2011 Cuma - 10:45     3.056 kez okundu.    
Saraydan Kız Kaçırma

Saraydan Kız Kaçırma

2.Uluslararası Opera Festivali’nde 8 – 9 – 10 – 11- 12 Temmuz günlerinde konuk Samsun Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ve konuk yabancı sanatçılarında katkılarıyla sahnelenecek .

Saraydan Kız Kaçırma Yıldız Sarayı’nın muhteşem atmosferinde müzikseverlerle buluşacak. Saraydan Kız Kaçırma, ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği Türkleri konu alan ünlü bir opera eseridir. Eser Alman stili Singspiel olarak yani konuşma diliyle, resitatif  opera olarak yazılmıştır. Eserin hikayesinde İspanyol asilzadesi Belmonte’nin hizmetkarı Pedrillo ile sevgilisi Konstanze ve hizmetçisi Blonde’yi Selim Paşa’nın Akdeniz’deki sarayından kurtarmak için verdiği mücadele anlatılıyor. Eserin bestelenme nedeni Avusturya İmparatoru 2.Josef’in İtalyanca yerine Almanca bir opera eseri yazılıp, sergilenmesini istemesinden kaynaklandığı biliniyor. Viyana’da İtalyanca operaların yaygınlaşması üzerine geliştirilen bu sistem başarısız olarak tarihe karışırken, bu alanda tek opera eseri Saraydan Kız Kaçırma Almanca yazılmış bir eser olarak opera tarihi içinde başarılı şekilde yer aldı. Ünlü besteci 25 yaşında Viyana’ya yerleştikten sonra sipariş opera eserleri yazmaya başladı. Mozart, 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde dünyaya geldi. 36 yaşında çok genç yaşta hayata veda eden sanatçı kısa ömründe 626 esere hayat verdi. Müzik tarihinin bu önemli bestecisi gençlik yıllarında birçok Avrupa ülkesini gezdi. Münih’te, Prag’ta, Viyana’da dönemin imparatorluk saraylarında konserler gerçekleştirdi. 1780 yılında Münih’te oynanan ilk opera bestesi Idomeneo’dur. Mozart’ın o yüzyılda Avrupa’da egemen olan Türk’lere ilgisi büyüktür. Saraydan Kız Kaçırma operasının yanı sıra, Mehter’lere ilgisinden dolayı Ronda Alla Turca’yı (Türk Marşı) ve Viyana’da yaşayan Türk elçinin kızı Zaide için de bir arya besteler

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.