Satılık Stradivarius Keman
26 Haziran 2011 Pazar - 11:39     5.624 kez okundu.    
Satılık Stradivarius Keman

Satılık Stradivarius Keman

İnternet üzerinden müzaye yoluyla 25,5 milyon liraya satılan Stradivarius kemanın geliri Japonya’daki deprem ve tsunami felaketini yaşayan mağdurlara yardım olarak aktarılacağı bildirildi. Ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın torunu Lady Anne Blunt’a ait olan hazine değerinde Stradivarius keman 1721 yılında ustasının elinden çıktı.

Stradivarius keman ve yaylı sazlar Antonio Stradivari ve ailesinin el yapımı enstrüman markaları olarak tüm dünyaca tanınmıştır. Antonio Stradivari 1644 yılında İtalya’da dünyaya geldi. 18.yüzyıl Avrupa’sının yetiştirdiği ve ailesi içinde de yerini hiçbir ustanın dolduramadığı sanatçı yaşamı boyunca 512 adet keman, viyola, arp, çello dahil 1100 enstrümana eşsiz tınılar kazandırmıştır. Ülkemizde sadece İzmir Buca’da bulunan  Stradivarius kemanlardan dünyada 700 adet bulunduğu tahmin edilmektedir. Ünlü keman sanatçılarımızdan Ayla Erduran Stradivarius kemanla eserler icra etmiş ender sanatçılardan biridir. Stradivarius kemanlar günümüze kadar maddi ve manevi değerini arttırarak gelmiştir. 2006 yılının Mayıs ayında ünlü Christie’s müzayede salonu nda 3,54 milyon dolara satılan ve ünlü kemancı David Garret tarafından yanlışlıkla hasarlanan Stradivarius keman 100.000 Euro’ya onarılmıştır. Değerli kemanlar bugün müzelerde sergilenmekte ve özel koleksiyoncuların himayesinde bulunmaktadır. Bir Stradivarius kemanı incelemek istersek İspanya’daki Royal Palace ve Berlin’deki Musikinstrumentenmuseum’da bulabiliriz. Uzmanlar tarafından dikkatle tektik edilen kemanlar ustası tarafından tamamen el yapımı olup, kullanıldığı ağaçtan, tutkalına, verniğinden, kılına kadar özenle yapılmıştır. Sanatçı etil alkol ve boraks, terebentin yağını kemanın yapımında kullandığı akçaağaç ı beslemesi için karışım hale getirerek mükemmel sonuca vardığı tesbit edilmiştir. 19.yüzyılda benzeri yapılmaya çalışılan kemanlara mutlaka ‘Kopyasıdır’ etiketi yerleştirilmesi zorunlu kılınmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.