Savaşın Küllerinden Doğan Soprano : Remziye Alper
15 Aralık 2012 Cumartesi - 10:09     1.300 kez okundu.    
Savaşın Küllerinden Doğan Soprano : Remziye Alper

Savaşın Küllerinden Doğan Soprano : Remziye Alper

Hayatın zorluklarına sesiyle göğüs geren Hitler’in Avrupa’yı kan ve gözyaşına boğduğu zamanlarda savaşın yok edemediği çocukluğunu müzikle yaşayan Soprano Remziye Alper geçtiğimiz günlerde hayatını anlatan kitabı ‘Savaşın Küllerinden Doğan Soprano- Remziye Alper’i sanat yaşamını görsel olarak anlatan DVD’siyle yayınladı.

Otuz yılı aşkın solistlik mesleğinde Almanya’dan,’İtalya’ya, ABD’den, Avusturya’ya, Bulgaristan’a kadar bir çok ülkede konser veren soprano Remziye Alper Aida, Macbeth, Il Travatore, Norma, Don Carlos gibi operalarda baş rol oynadı. Do diyez’e kadar hiç zorlanmadan uzanan tiz sesi, oynadığı rollerdeki dramatik başarısı kitabının ekindeki DVD kayıtlarında da yer aldı. Kırım’da doğan Remziye Alper ailesiyle birlikte savaşın acı ve keder bulutu içinde müzik sevgisiyle büyüdü. Sanata düşkün olan ailesi ile daha üç yaşındayken George Bizet’in Carmen operasını dinlemeyi çok severdi. Savaş nedeniyle ailesi önce Almanya’ya, sonra Avusturya’ya göç edip, doğduğu vatan topraklarından ayrılmak zorunda kaldı. Türkiye’deki akrabalarının yanına gelmek isterken Almanlar tarafından engellenen ailesi Fransızların koruması altındaki Avusturya’da bulunan kamplara yerleştirildi. Avusturya’daki kamplarda beş yıl yaşayan küçük Remziye müzikten asla kopmadı. Geride kalan savaş günlerinin ardından o dönem Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kabulüyle kamptaki diğer Türklerle önce Bursa’ya oradan da Ankara’ya akrabalarının yanına yerleşti. Ortaokulu bitirdikten sonra konservatuar sınavını başarıyla kazanan sanatçının konservatuardaki hocası günümüzde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefliği yapan Rengin Gökmen’in annesi Muazzez Gökmen’di. Uzun yıllar mezzosoprano olarak çalıştırılan ve hocasının da isteği üzerine İtalya’ya gitmek isteyen sanatçı ailesinin karşı çıkması üzerine Almanya’ya iki yıl burslu okumak üzere gitti. Almanya’da mezzosoprano olarak çalışan ve Mozart’ın ‘Figaro’nun Düğünü’ ve Strauss’un bir operasında rol alan sanatçı Ankara’ya döndü. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solistlik kariyerine devam eden Remziye Alper Verdi’nin Aida operasında rol aldığı sırada eserin yönetmeni Azerbaycanlı şef Niyazi Takizade’nin de işaret etmesi üzerine sesindeki gerçek tınının ve yüksek boyutun ortaya çıkması için İtalya’yadaki  Santa Cecillia Müzik Akademisi’nin sınavlarına girdi. Sınav sırasında Verdi’nin bir eserinin mezzosoprano partisini okuyan sanatçıya sınav kurulundan bir hoca do diyezlere kadar çıkan bu sesin mezzo partileri değil dramatik soprano partisyonlarını seslendirmesi gerektiğini söyler. Santa Cecillia Akademisi’ne dikkat çeken bir başarı puanı ile giren sanatçı, akademiyi yüksek başarı puanıyla bitirdi. Mezuniyeti sonrası İtalya’da düzenlenen ‘Verdi Sesleri Yarışması’na katıldı. Verdi’nin ‘Aida’ aryasında beklenen do diyez i muhteşem parlaklıkta çıkaran Remziye Alper yarışmayı iyi bir dereceyle kazandı. Katıldığı yarışmalarda birçok ülkede Türkiye’yi başarıyla temsil eden sanatçı Ankara Operası tarafından kontratı feshedilerek bir yıl operada çalışamama cezasına çarptırıldı. İstanbul Devlet Konservatuarı’nda sekiz yıl hocalık yapan sanatçı şimdi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevine devam etmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.