Say’dan Hayyam Klarnet Konçertosu
20 Temmuz 2011 Çarşamba - 12:17     3.026 kez okundu.    
Say’dan Hayyam Klarnet Konçertosu

Say’dan Hayyam Klarnet Konçertosu

Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, yeni bestesi ‘Hayyam Klarnet Konçertosu’nun tanıtımını ve dünya prömiyerini Türkiye’nin de davetli olduğu Schleswig- Holstein Müzik Festivali’nde gerçekleştirdi.

Eser, festivalin gerçekleştiği Kiel kentindeki konser salonunda Işın Metin’in şefliğinde Bilkent Senfoni Orkestrası ile klarnetist Sabine Meyer’in başarılı icrasıyla büyü beğeni toplayarak, uzun süre ayakta alkışlandı. Konser, Ulvi Cemal Erkin’in ‘Köçekçe’ adlı bestesiyle devam etti. Fazıl Say gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye ana başlıklı festivalin çok önemli olduğunu ve 50 yıldan uzun bir zamandır burada yaşayan Türklerin adına diğer alanlarda olduğu gibi sanat alanında da ne denli başarılı olduklarını bir kez daha kanıtladıklarını belirtti. Almanya Türkleri, çalışmak üzere Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş ve orada doğmuş Türkleri kapsamaktadır. ‘Almancılar’, ‘Gurbetçiler’ olarakta aramızda tanımladığımız çalışmak için göç eden işçi grubu Türkler, 40 yıllık süreçte 3 milyon nüfusa ulaşmışlardır. Göçün tarihçesi Osmanlı Devleti’nin ileri Alman savunma sanayisinin bilgi birikiminden faydalanmak üzere eğitim amaçlı yolladığı işçilere dayanır. 1960 yılından itibaren iş gücüne gereksinim duyan Almanya, Protekiz, İspanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda gibi ülkeler Türk işçilerine kapılarını açmıştır. Almanya’ya işçi olarak giden Türkler, ülkemizdeki işçilerin maddi durumundan daha iyi hale gelerek, kend, refah seviyelerini arttırmış, bir kısmı biriken parayla ülkemize geri dönerek yatırım yapmış, b,r kısmı ise Almanya’da yaşamaya devam etmiştir. 1973 yılında göç alma işlemini sonlandıran Almanya’ya yasa dışı girişler yapılmış, göçler bir müddet daha devam etmiştir. Almanya göç sorununu yaşamış, ancak baştan önlemler almayarak, bir takım güçlüklerle karşılaşmıştırlar. Göç alan ülkeler arasında Avusturalya ve ABD durumu baştan kontrol altına alarak ve kendisini ‘göç ülkesi’ olarak görmüş ve ülkelerine girişler için bir takı m önşart ve mevzuatlar yasası koymuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.