Seçkin Repetuarlarla Dolu Bir Piyanist, Bir Flütist Konseri
28 Mart 2014 Cuma - 11:29     2.984 kez okundu.    
Seçkin Repetuarlarla Dolu Bir Piyanist, Bir Flütist Konseri

Seçkin Repetuarlarla Dolu Bir Piyanist, Bir Flütist Konseri

İngiltere’de seçkin repertuarları ve başarılı performanslarıyla yıldızları parlayan iki müzisyen Adam Walker (flüt) ve James Baillieu (piyano) 30 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 20:00’de CRR Konser Salonu’nda klasik müzik severlerle bir arada olacaklar.

Flüt sanatçısı Adam Walker, Chetham’s Müzik Okulu’nda ve Royal Academy’de Michael Cox’la çalışarak ileri flüt eğitimine devam etmiştir. 2004’te BBC Genç Müzisyenler Yarışması’nda finale kalan sanatçı 2007’de Genç Klasik Müzisyenler Organizasyonu’na davet edilmiştir. 2009’da HRH Princess Alize Üstün Başarı Ödülü’nü alarak mezun olan başarılı flüt sanatçısı henüz 21 yaşındayken ‘en iyi uluslararası 5 flütistten biri’ olarak kabul edilmiştir. Londra Senfoni Orkestrası’na baş flütist olarak davet edilen Adam Walker,  Cannes’da düzenlenen Klasik Müzik ödül törenlerinde ‘üstün başarılı genç flütist’ olarak seçilmiştir. Sanatçı 2010’da Borletti- Buitoni Trust Fellowship ödülünü ve aynı yıl Kraliyet Filarmoni Birliği tarafından düzenlenen yarışmada yine ‘Üstün Başarılı Genç Flütist’ ödülünü almıştır.  İngiliz flütist Adam Walker, uluslararası alanda önemli bir sanat elçisi olarak kabul edilmektedir. Fransız Barok tarzı klasik repertuarlardan, günümüz çağdaş bestecilerinin eserlerine kadar geniş bir repertuara sahip olan flütist Walker, Viyana Oda Orkestrası, Saint Martin Akademisi, Solistes Europeens, Halle Orkestrası, Northern Sinfonia ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası gibi prestijli orkestralarla konserler gerçekleştirmiştir. 2011 yılında klasik müzik bestecisi Brett Dean’in bestelediği ‘Siduri Dansı Konçertosu’nun Dünya Prömiyerini BBC Ulusal Senfoni Orkestrası ile yapan sanatçı 2013- 2014 konser sezonunda Amerikalı klasik müzik bestecisi Kevin Puts’un ve Huw Hawkins’in besteledikleri flüt konçertolarının dünya prömiyerini de Londra Senfoni Orkestrası ile beraber gerçekleştirmişlerdir. Müzik eleştirmenlerinin ‘kendi sınıfını yaratmış piyanist’ olarak nitelendirdikleri James Baillieu, Das Lied Uluslararası Şarkı Yarışması, Wigmore Hall Şarkı Yarışması, Richard Tauber ve Kathleen Ferrier yarışmalarını kazanmıştır. 2010 yılında Genç Klasik Sanatçılar Organizasyonu’na davet edilen James Baillieu, 2012 yılında önemli bir burs’a layık görülerek yeni bir ödüle de hak kazanmıştır. Güney Afrika’da dünyaya gelen James Baillieu, Cape Town Üniversitesi ve Royal Academy Müzik Okulları’nda Malcolm Martineau, Michael Dussek ve Kathryn Stott gibi önemli müzisyenlerle çalışmıştır. 2007 yılında üstün başarı derecesiyle mezun olan sanatçı aynı yıl Christian Carpenter ödülüne layık görülmüştür. Aynı yıl yine önemli bir bursa hak kazanan sanatçı 2011 yılında Eşlik Profesörü olarak unvan kazanmış ve ARAM ile ödüllendirilmiştir. Son derece başarılı bir solist, eşlikçi ve oda müziği sanatçısı olan James Baillieu, tüm Avrupa’da ve uzak kıtalarda birçok resitaller gerçekleştirmiştir. Jack Liebeck, Lawrence Power, Mark Padmore, Kirite Kanawa, Allan Clayton, Jared Holt, Gerard Collett, Pumeza Matshizika gibi usta müzisyenlerle çalışan sanatçı Bertin Konzerthaus, Wigmore Hall, Dublin Uluslararası Konser Salonu, Bridgewater Hall, Musikverein gibi prestijli konser salonlarında çalmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.