Şef Gürer Aykal’a Saygı Gecesi Süreyya Operası’nda
3 Ocak 2014 Cuma - 08:28     2.167 kez okundu.    
Şef Gürer Aykal’a Saygı Gecesi Süreyya Operası’nda

Şef Gürer Aykal’a Saygı Gecesi Süreyya Operası’nda

Türk bestecilerinin bestelerini dünyada ilk kez seslendirmelerini gerçekleştirmiş dünyaca tanınmış orkestra şefi Gürer Aykal’a, 20 Ocak 2014 Pazartesi günü saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda bir saygı gecesi düzenlenecek.

1942 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Türk orkestra şefi Gürer Aykal, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Borusan Filarmoni Orkestrası daimi şefliklerini ve genel müzik direktörlüğünü halen sürdürmektedir. Müzik eğitimine babasının verdiği derslerle başlayan sanatçı Ankara Devlet Konservatuarı’nın Adnan Saygun’un Kompozisyon bölümünden mezun olmuştur. Orkestra şefliği eğitimini yurtdışında alan sanatçı uzmanlaşmak için burslu olarak İngiltere’ye gönderilmiştir. Londra Guilldahll Müzik Okulu, Royal Academy, İtalya’da Academia Chiciana ve Roma’da Santa Cecilia müzik okullarında yüksek yöneticilik eğitimlerini tamamlamıştır. Yurtdışı eğitimleri sırasında ünlü orkestra şefleri George Hurst, Franco Ferrara ve Andre Previn’le çalışma fırsatı bulmuştur. Türkiye’de yasal şekilde atanan ilk orkestra şefi olan Gürer Aykal, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda şef yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Santa Cecilia Konservatuarı’nın Onur derecesiyle bitiren sanatçı İngiltere Royal Academy’den 21 yılda yüksek lisans diplomasını alan ilk mezun olumuştur. 1981 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını alan Gürer Aykal, Borusan Filarmoni Orkestrası’nı ve Antalya Senfoni Orkestrası’nı kurup geliştirmiştir. Amerika’da 16 yıl orkestra şefliğini yürüten sanatçı El Paso Teksas Senfoni Orkestrası’nın da Daimi Şefliği’ni ve Genel Müzik Direktörlüğünü yürütmüştür. ‘Profesör Emeritus’ unvanına da sahip olan sanatçı Mimar Sinan Devlet Konservatuarı’na Profesör öğretim üyesi olarak ‘Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı Bölüm Başkanlığı’na atanmıştır. Yurtiçi ve yurt dışı eğitmenlik görevlerine halen devam eden Gürer Aykal, ABD’de bulunan Indiana Bloomington Üniversitesi, teksas Tech, UTEP Üniversitelerinde İleri Orkestra Şefliği dersleri vermektedir. Bilkent Üniversitesi’nde de eğitim vermeye devam eden sanatçı bir çok prestijli orkestralarda ‘konuk şef’ olarak bulunmuştur. Bunlardan Londra Filarmoni, Moskova Devlet Senfoni, Dublin Radyo Senfoni, Bergen Senfoni, Helsinki Filarmoni, Kurku Senfoni, Palermo Senfoni, Nürnberg Senfoni, New York Festival, Lübeck Senfoni, Rochester Filarmoni, Prag Senfoni, Sofya Senfoni, Bratislava Senfoni, Varşova Radyo Senfoni, Krakon Senfoni orkestralarını sayabiliriz. Pek çoğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile eşlik ettiği ünlü solistler arasında Maxim Vengerov, Andre Navara, Pierre Fournier, Alicia De la Rocha, M.Andre, Igor Oyştrak, Viktor Pikayzen’i sayabiliriz. Türk bestecilerin eserlerinin dünyadaki ilk seslendirmelerini yapan orkestra şefi Gürer Aykal, A.Adnan Saygun’un 4.Senfoni, Atatürk ve Anadolu Destanı’nı, Concerto de Cameras’ı, 2. Piyano Konçertosu’nu, Orkestra Çeşitlemeleri’ni, Necil Kazım Akses’in 2. Senfoni’sini, ‘Bir Divan’dan Gazel’ini, Ferit Tüzün’ün ‘Çayda Çıra Bale Suiti’ni,  Muammer Sun’un Hıdrellez Bale Suiti’ni, ‘Kurtuluş’ film müziğini, İstemihan Taviloğlu’nun Klarnet Konçertosu’nu orkestra repertuarı na koymuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.