Şef Joshua Bell ile Oda Orkestrası Academy of St.Martin Konseri
15 Aralık 2013 Pazar - 09:50     1.165 kez okundu.    
Şef Joshua Bell ile Oda Orkestrası Academy of St.Martin Konseri

Şef Joshua Bell ile Oda Orkestrası Academy of St.Martin Konseri

Beş yüzün üzerinde konser kayıtları oda ve senfoni orkestrası olarak çeşitlenen müzikal yapısıyla Academy of St.Martin Oda Orkestrası şefleri Joshua Bell eşliğinde 8 Ocak 2014 Çarşamba günü İş Sanat’ta bir konser gerçekleştirecekler.

‘Kemanın şairi’ olarak adlandırılan keman virtüozu Joshua Bell, orkestranın hem şefi hem de keman solisti olarak konser sahnesindeki yeri alacak. 1967 yılında ABD’nin İndiana eyaletinin Bloomington şehrinde dünyaya gelen Grammy ödüllü keman sanatçısı ve orkestra şefi Joshua Bell, 5 yaşında keman ve piyano derslerine başlamıştır. İlk konserini 17 yaşında Carnegie Hall’de St.Louis Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirmiştir. O zamandan bu yana dünyanın prestijli orkestraları ve konser salonlarında müzikal kariyerine devam etmiştir. 300 yıllık Stradivarius kemanı, keman yapımcısı Antonio Stradivarius’un ‘Altın Çağı’nda gerçekleştirilmiştir. İki kez çalınan paha biçilmez keman hırsızın ölüm döşeği ndeki itirafıyla bulunmuştur. 2004- 2005 konser sezonunda St.Paul Chamber Orkestrası’nın sanatsal ortağı, Londra’da Royal Academy of Music’te misafir sanatçı, Kennedy Müzik Merkezi’nde seçim komitesi üyesi ve Massachusettes Institute of Technology’de yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. 2007 yılında Lincoln Center’de Avery Müzik ödülü alan Joshua Bell, Washington Post’un köşe yazarı Gene Weingarten ile yaptıkları bir deneyde sokak çalgıcısı olarak bir istatistik gerçekleştirdiler. Beyzbol şapkası takarak metro istasyonu nda kemanını çalan Joshua Bell’in önünden 1097 kişi geçmiş ancak 7 kişi durarak dinlemiş ve 1 kişi Joshua Bell’i tanımıştır. Bu deney yazısıyla Washington Post yazarı Gene Weingarten, 2008 yılı Pulitzer ödülünü kazanmıştır. Pulitzer ödülü gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında verilen dünyanın prestijli ödüllerinden biridir. Macar asıllı Musevi kökenli gazeteci Joseph Pullitzer, Amerikan İç Savaşı sırasında Almanca çıkan gazetelerde çalışmaya başlamıştır. Başarılı çalışmalarıyla sermaye sahibi olarak New York World gazetesini satın almıştır. İnsanların son derece ilgisini çekecek haber öyküleri, sansasyonlar ve skandalları haber yaparak gazeteciliğin yönünü değiştirmiş olan Pullitzer, aynı zamanda modern gazeteciliğin de öncüsüdür. Başarılı gazeteci New York World’ün tirajını da günlük 15.000’den, 300.000’e ulaştırmıştır. Columbia Üniversitesi’ne bıraktığı mirasla her sene Joseph Pullitzer adına ödül verilmektedir. Kolombiya, Güney Amerika’nın kuzeyinde yer alan bağımsız bir cumhuriyettir. Başkenti Bogota olan ülkede İspanyolca konuşulmaktadır. Latin Amerika ülkeleri arasında dördüncü sırada yer alan ekonomisiyle Kolombiya, bir orta güç durumundadır. Amazon yağmur ormanlarının bulunduğu Kolombiya’da jaguar, timsah, maymun, tapir, puma gibi çeşitli hayvanlar yaşamaktadır. Güney Amerika akbabaları, pek çok çeşit örümcek ve kelebek yine ormanların faunasında sıklıkla yer almaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.