Selim Selçuk
28 Ağustos 2009 Cuma - 18:24     16.732 kez okundu.    
Selim Selçuk

Babası ünlü Türk müzisyeni Münir Nurettin Selçuk, annesi değerli tiyatrocu Şehime Erton’dur.

Dört yaşında Jirayir Arslanyan’dan piyano dersleri almaya başladı.

Ortaokul yıllarında Ağabeyi Timur Selçuk’un kurduğu orkestrada perküsyon çalarak profesyonel müzisyenliğe başladı. Bir zamanların ünlü grubu İstanbul Gelişim ile çalıştı. 1975 yılında Semiha Yankı’nın birinci olarak Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandığı Eurovision seçmelerinde sonra da Lausanne’da Eurovision Finallerinde Timur Selçuk tarafından yönetilen orkestralarda çaldı.

Güzel Sanatlar Akademisi Şadi Çalık atölyesinde heykel bölümüne devam ettikten sonra Türk Müziği Devlet Konservatuarında Kani Karaca ile çalıştı.

1979-1981 yılları arasında eğitimine Brooklyn Concervatory of Music bünyesinde devam etti.

1983’te New York’tan Türkiye’ye döndü ve Jazz Müzisyeni olarak çalışmalarına devam etti.

1989-1992 yılları arasında işletmecisi olduğu Naima Jazz Club’da pek çok müzisyenle çalışan sanatçı, sonraki yıllarda New York’ta Mannes College Of Music’te Billy Hart ve Kenwood Dennard’la çalıştı .

1992 yılında 2. defa gittiği Amerika’da 10 yıl kalan sanatçı, Birdland, Auggie’s, Bar 55, CBGB’s, Pyramid Club, Downtime, Kingdom Hall, Don Hill’s, Brownies, Atlantic City gibi tanınmış yerlerde sahne aldı.

Selim Selçuk birçok festivallere de katılmıştır. Bunlardan bazıları; İstanbul Festivali, Bilsak Jazz Festivali, Kopenhag-Tuborg Jazz Festivali, Baku Jazz Festival, Kuşadası, Çeşme, Antalya festivalleri olarak özetlenebilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.