Senfoni Orkestramızın Salonu Yok !
16 Eylül 2011 Cuma - 11:23     2.395 kez okundu.    
Senfoni Orkestramızın Salonu Yok !

Senfoni Orkestramızın Salonu Yok !

Başarılı çalışmalarıyla izleyenlerini ayakta alkışlatan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın kendisine ait bir sahnesi olmadığı acı gerçeği ortaya çıktı.

 Türkiye’nin 6 senfoni orkestrasından biri olan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası geçtiğimiz günlerde Gaziantep ilimizde bulunan Zeugma Mozaik Müzesi’nde seslendirdikleri ‘Kalamış’ adlı eserle Başbakan ve beraberindeki grubu başarılı icralarıyla ayakta alkışlatmıştı. Dünya çapında izlenen Altın Koza Film Festivali’nin açılışında konser vermek üzere görev alan orkestra amfitiyatro sahnesinin dar olması nedeniyle programda yer alamadılar. Orkestranın müdürü ve korno sanatçısı Serdar Bakırezen, kadrolarında 60 müzisyenin görev aldığını ve 125 müzisyenin daha Beethoven’ın 6.Senfoni’sini icra edebilmek için katılması gerektiğini söyledi. Ancak temeli atılan kültür merkezinin 17 yıldır tamamlanmasını beklediklerini ve henüz bu nedenle güzel çalışmalarını yapamadıklarını üzüntüyle belirtti. Provalar esnasında kuyruklu piyano ile çalışmaları gerektiğinde yaylı sazlar grubunu azalttıklarını belirten Bakırezen, zaman zaman yurtdışından gelecek müzisyenlerin çalışma alanı durumunu sorduklarında, şartlar dolayısıyla ortak çalışmaları kabul etmediklerini söyledi. Sezon yılı içerisinde 31 hafta konser programları olan orkestranın şefi Bakırezen, gerekirse sokakta çalarak para toplamak suretiyle salon inşaatının tamamlanması için hizmet vereceklerini de söylediler. Zeugma, Gaziantep ilimizde, Nizip ilçesinin Belkıs köyü yakınlarında bulunan M.Ö 300 civarlarında Büyük İskender zamanında kurulmuş antik bir kenttir. İlk adı Selekosya olan ve sonradan Roma İmparatorluğunun eline geçtiğinde Zeugma olarak değişen kentin adı ‘köprü’ manasına gelmektedir. Yapılan kazılarda şehrin zengin mozaik işlemeleriyle dolu villalar, çarşılarla zengin bir ticari geçiş yolu olduğu bilinmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.