Senfonik İlahiler Feshane’de Çalacak
19 Ağustos 2011 Cuma - 09:51     3.033 kez okundu.    
Senfonik İlahiler Feshane’de Çalacak

Senfonik İlahiler Feshane’de Çalacak

Klasik Türk Müziği sazları ve Batı Müziği çalgılarının birleştiği Tasavvuf müziğinin ve Opera şarkıcılarının bir arada seslendirdiği ‘Senfonik İlahier’ 20Ağustos 2011 Cumartesi günü Feshane Uluslar arası Fuar ve Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri’nin katkılarında gerçekleşecek konserde orkestra şefi Eser Taşkıran eşliğinde büyük orkestra ile solist tenor Berk Özbek’in seslendireceği ‘Şol Cennetin Irmakları’, ‘Dağlar ile Taşlar ile’, ‘Demedim mi’ gibi sevilen birçok ilahiden bir demet sunacaklar. Konser salonu ücretsiz olarak tüm müzikseverlere kapılarını açacak. Tasavvuf müziğinde ilahi, Tanrı’yı ve emrettiği kuralları öğretmek ve övmek için yazılmış, bestelenmiş dini şarkı formudur. İlahi kelimesi Arapça’da ‘Ey Tanrım’ manasına gelmektedir. Din eğitimleri nde önemli yeri olan ilahi ve kasidelerin kutsal bir özelliği bulunmamaktadır. Tasavvuf Müziği insanları eğlendirmek misyonundan çok uzak olarak, insanların Tanrı’ya bağlılığın yükselmesi için müzikle yapılan bir duygu seslendirilişidir.  Temel enstrümanları bendir ve ney olan musikide ritm ve nefes öncelik taşır. Mutasavvuf düşüncenin en önemli ve en eski şairlerinden biri de Yunus Emre’dir. 13.yüzyılda yaşamış olan şairin hayatı hakkında çok bilgiye sahip olunmamasına karşın şiirlerinde hayat tecrübeleri, sabrı, yaradılış, Allah, varoluş, aşk ve yokluk üzerine eğitici, öğretici içeriklere yer vermektedir. Yunus Emre Divanı tüm şiirlerinin bulunduğu bir eser olup, Risaletin Nushiyye adlı eseri ise mesnevi tarzında yazılmış bir öğütler kitabıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.