Sertap’dan ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ Konseri
23 Kasım 2012 Cuma - 11:00     2.092 kez okundu.    
Sertap’dan ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ Konseri

Sertap’dan ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ Konseri

Maddi durumları yetersiz, anne ve babası ölmüş, yetenekli çocukları eğitim alanında desteklemek ve yeni bir hayat sağlamak için Darüşşafaka Derneği için bir yardım konseri daha bugün 23 Kasım 2012 Cuma saat 20:00’de Maslak TİM Center’da gerçekleşecek.

Türk Pop müziğinin starı Sertap Erener güçlü sesi, sahne şovuyla Darüşşafaka misyonuna sonuna kadar destek veriyor. 150.kuruluş yılını da kutlayacak olan Darüşşafaka İstanbul’da parasız, karma yatılı okulu olarak 1863 yılında açıldı. Kelime anlamı ‘Şefkat Yuvası’ olan Darüşşafaka anne ve babasını kaybetmiş, maddi yetersizlik içerisinde olan yetenekli çocuklara 150 yıldır hizmet veriyor. ‘Eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesinde yola çıkarak her yıl açtığı sınavla ilkokul 4.sınıftan aldığı öğrenciyi liseden mezun edene kadar tüm eğitim masraflarını üstlenir. 1955 yılından bu yana ise İngilizce ağırlıklı eğitim vermektedir. Darişşafaka, 1863’te Padişah fermanı ile kurulan ve Osmanlı’daki ilk sivil toplum hareketi dir. Eğitim sürecindeki öğrenciler çağın gereklerine göre telgraf mühendisi, öğretmen vs. gibi meslek gruplarının akademi diplomasını alırlar. 1873’te Fatih’te, günümüzde ise Maslak’ta bulunan ve şu anda Özel Darüşşafaka Lisesi adıyla Anadolu Lisesi statüsünde olan okulun 1873- 1884 yılı arasındaki mezunları üniversite mezunu statüsündedir. Darüşşafaka, Osmanlı döneminde Müslümanların kurmuş olduğu ilk eğitim- öğretim derneğidir. Kuruluş amacı Osmanlı toplumunda İslam’ı, modern çağa uygun yaşamayı öğretmek olan Darüşşafaka, Maliye Nazırı Yusuf Ziya Paşa,  Sadrazam Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Sakızlı Esat Paşa ve Tarbzon Mebusu Ali Naki Efendi’nin kuruluş başvurusuyla padişah fermanını almıştır. İlk gelirlerini Çarşı’daki 105 dükkan kirasıyla sağlayan okul zamanla yüksek devlet memurlarının, devletin, halkın ve esnafın desteğiyle daha da büyüdü. Okulun kuruluşu Tanzimat dönemine rast geldiği için ‘Yeni Osmanlılar’ akımıyla gayrimüslim halklar ve Avrupa’yla büyük bir rekabet içine girilmişti. Bu nedenle Darüşşafaka’da kız- erkek karma eğitim verilerek, Fransa’da bulunan bir okulun kurumsal yapısı örnek alındı. Fatih’te bulunan okulun mimarı Ohannes Kalfa halktan ve devletten gelen yardım desteğiyle binayı inşa etti. Okul olarak tasarlanan ilk binanın mimarisi kız ve erkek öğrencilerin bir arada eğitim almasına olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. Kız ve erkek öğrencilerinin girişleri ayrı kapılardan sağlanarak konak ve kışla binaları da okul olarak kullanıldı. 1974 yılına kadar erkek öğrencilere eğitim hizmeti veren okul 1994 yılından sonra Maslak’taki binasına taşındı. Darüşşafaka’da eğitim gören tanınmış kişiler arasında başta Aziz Nesin, Tolga Aşkıner, Tekin Aral, Çetin Alp, Ahmet Rasim’i, eğitmenlik yapmış şahsiyetler arasında ise Namık Kemal, Yahya Kemal Bayatlı, Sait Faik AbasıyanıkAhmet Mithat Efendi’yi sayabiliriz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.