Side’de 13.Uluslararası Müzik Festivali Başladı.
5 Eylül 2013 Perşembe - 09:41     1.636 kez okundu.    
Side’de 13.Uluslararası Müzik Festivali Başladı.

Side’de 13.Uluslararası Müzik Festivali Başladı.

Antalya ilimizin Manavgat ilçesine bağlı tatil beldelerinden Side’de 2000 yıllık antik Side amfitiyatrosunda 13.Uluslararası Müzik Festivali açılışı gerçekleşti.

Antik Tiyatro’da açılışı gerçekleşen festivalin konuğu Viyana Klasik Orkestrası ve Balesi verdikleri konser sonunda beş dakika boyunca ayakta alkışlandılar. Dünya kültür turizminde de markalaşmayı hedefleyen Side’li yöneticiler adeta bir açık hava müzesi olan ilçeyi yurtdışında daha geniş kitlelere duyurarak kültüre, sanata ve turizme büyük katkı sağlamak amacındadırlar. Anadolu dilinde ‘Side’ ismi ‘Nar’ anlamına gelmektedir. Hititler uygarlığına kadar uzanan eski tarihi Yunanlıların M.Ö 7.yüzyılda Side’ye yerleştiklerini işaret etmektedir. Kente özgü bir Hint- Avrupa dili konuşulmuş ancak dil tam olarak çözülememiştir. Önce Lidyalıların, ardından Perslerin hükümranlığına giren Side, Büyük İskender’e teslim olmuştur. 2.yüzyılda Ptolemaios’ların egemenliği sırasında parlak devrini yaşayan Side’de savaş ve ticari filoların gelmesiyle bir bilim ve kültür merkezi olmuştur. Antlaşmalar sonucunda Bergama Krallığı’na teslim edilen kent bu dönemde çok zengin bir belde haline gelmiştir. Roma İmparatorluğu döneminde köle ticaretinin getirdiği zenginlik kentin imparatorlukların gözde merkezlerinden birisi olmasını sağlamıştır. Suriye Krallığı döneminde ‘Sidetes’ ismini alan kentte 4.yüzyılda Hristiyanlaşma akımları başlamıştır. Başta Apollon, Athena, Ares, Hegeia, Asklepios, Dionisos, Demeter, Hermes, Afrodit önceleri tek tanrıya inanan ve Hristiyanlığı kabul eden tarihi şahsiyetlerdir. Ancak parlak devrin sonunu Arap akınları, istilalar, doğal afetler ve büyük yangınlar getirmiştir. ‘Yanmış Antalya’ olarak tanımlanan şehir 15.yüzyılda Türk toprakları na katılmıştır. Selçuklu ve Osmanlılar döneminde Side’de bir yerleşim alanı kurulmadığından o döneme ait herhangi bir eski eser yada kalıntı bulunamamıştır. 19.yüzyılda Yunan baskısı nedeniyle Girit adasından kaçan Türkler ve göçmenler bugünkü Side ilçesinin çekirdeğini oluşturmuşlardır. Side kasabasının bağlı olduğu Manavgat ilçesi, Manavgat Şelalesi ile tanınmıştır. Manavgat ismi bölgeye yerleşen Türklerin kendilerine ‘manav’ lakabı takmalarından kaynaklanmaktadır. 1071 Malazgirt zaferinden sonra bölgeden kaçan Rumların bıraktıkları yerlerde manav Türkleri yerleşik hayata geçmişlerdir. Alaeddin Keykubat döneminde Haçlılarla çarpışan manav Türkleri bu cesaretlerinden dolayı takdir görerek sultanlığa daima yakın olmuşlardır. İlk yerleşim yerleri olan Güney Marmara bölgesiyle irtibatını kesmeyen manav Türkleri Osmanlı’nın kuruluş devirlerinde Osmanlı’nın yanında olmuşlardır. Bu nedenle Bursa medreselerinde bir çok Manavgat’lı ve Alaiye’li (Alanya) öğrenci yetişmiştir. Toros dağları ile çevrelenen Manavgat ilçesinin sahil şeridi eşsiz güzellikte kumsallardan oluşmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.