Simon Bolivar Orkestrası İstanbul’da
3 Ağustos 2011 Çarşamba - 14:02     3.502 kez okundu.    
Simon Bolivar Orkestrası İstanbul’da

Simon Bolivar Orkestrası İstanbul’da

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nin konuğu olarak Venezuella’dan ülkemize gelen Simon Bolivar Orkestrası 8 – 9 Ağustos 2011 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde müzikseverlerin huzurunda olacaklar.

 Venezuella’da 1975 yılından beri farklı politik görüşlerde başa geçen hükümetlerin desteklerini burakmadıkları El Sistema insanlık örgütünün yoksulluk ve suç oranları yüksek kesimlerden yetiştirip, hayata kazandırdıkları gençlerden oluşan orkestra başarılı çalışmalarıyla tüm dünyanın hayranlık ve saygısını kazanmaya devam ediyor. Orkestra şefleri Gustavo Dudamel, El Sistema bünyesinde keman eğitimi alarak müzik hayatına başlamış ve 23 yaşındayken katıldığı Gustave Mahler Uluslar arası Orkestra Şefliği yarışmasında birincilik alarak, muhteşem enerjisiyle tüm dikkatleri üzerine topladı. İKSV, El Sistema’nın bu örnek çalışmasını ülkemizde de uygulamak amaçlı vakfın kurucusu Jose Antonio Abreu’nun da fikirlerinden faydalanmak üzere paneller ve seminerler düzenleyecek. Venezuella hükümetinin ve bağışçıların desteğiyle imkanları olmayan ailelerin yetenekli çocuklarını sanat hayatına kazandıran ve bugüne kadar 350.000 gence ışık tutan sistem beş yılda bir milyon daha çocuğa ulaşacak. Simon Bolivar, 1783- 1830 yılları arasında yaşamış askeri devrimci bir önderdir.  Aristokrat bir ailenin çocuğu olan Bolivar, ailesini çocuk yaşta kaybedince askeri eğitim almak üzere İspanya’ya gönderildi. Venezuella’ya döndükten sonra ülkesini sömürgelerden kurtarmak için savaştı ve askeri kariyerini yükseltti.  Orduların başına geçti, İngiliz ve İspanyollara karşı savaştı, yendi, tutuklandı, sürgün edildi. Uzun yıllar süren mücadelesi sonunda Büyük Kolombiya ’yı özgürlüğüne kavuşturan Bolivar, Bolivya bölgesi ni anayasasını yazarak, ilk başkan oldu. Ancak generaller arasındaki siyasi çekişme ülkeyi iç savaşa sürükleyerek, bölünmeler başladı. Ülkede çıkan kaos yüzünden hayallerinin ve emeğinin boşa gitmesine dayanamayan Bolivar, 1830 yılında yakalandığı tüberküloz rahatsızlığı nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.