Sıra dışı Bir Konser, Sıra dışı Bir Yetenek
5 Ekim 2012 Cuma - 10:30     1.220 kez okundu.    
Sıra dışı Bir Konser, Sıra dışı Bir Yetenek

Sıra dışı Bir Konser, Sıra dışı Bir Yetenek

İngiliz BBC otoritelerince Beat ve Sound’un Kralı olarak tabir edilen Daren Foreman yada sahne adıyla Beardyman 19 Ekim 2012 Cuma akşamı saat 22:00’de Babylon’da yine sıra dışı performanslarıyla müzikseverlerin karşısında olacak.

İlham kaynağı Mc Xander’den esinlenen Beardyman, 2007’de beatbox şampiyonluğuna hak kazandı. Çıkış yaptığı tarihten itibaren Youtube’da izlenme rekorları kıran Beardyman, Groove Armada turnesine eşlik etti. Beatbox, sanatçının hiçbir enstrüman kullanmadan tamamen kendi vücuduyla yaptığı bass ve ritm alt yapılı melodik çalışmalardır. Beatbox yapan kişilere Beatboxer denir. Beatbox çalışmalarında en önemli etken nefesin doğru ve tasarruflu kullanılmasıdır. İyi beat box yapabilmek için, şan dersi (ses eğitimi) almak gereklidir. Şan dersi, ses tellerinin (ses kaslarının) eğitilerek, sesi bilinçli bir şekilde kullanmak ve kaliteli bir performansa erişmek için yapılan teknik çalışmalardır. Şan dersinde, diyaframdan kullanacağımız nefesi, vücudumuzdaki rezonans boşlukları içinde dolaştırarak, vokalize bir ses elde etmeyi sağlarız. Karın boşluğu, ağız ve göğüs boşluklarında havayı tutup ve hava kaçırmadan sesi iterek her kademede hem volümü yüksek ve tok, hem de lezzetli bir sese sahip oluruz. Şan dersi almayan ses sanatçılarında uzun süre yanlış tekniklerle, gırtlağa ve ses tellerine yüklenerek şarkı söylemeleri yüzünden ses tellerinde kalınlaşma, ses kısıklığı meydana gelmektedir. Şan dersi yalnız sahne sanatlarında uğraş veren kişiler için yapılmaz. Birçok iş adamı, iş kadını, üniversite öğrencisi iş ve sosyal yaşamlarındaki başarılarını  ses renginin etkisini güzelleştirerek ve arttırarak sağlarlar. Diyafram nefesi, sağlıklı ve uzun bir yaşam için gerekli bir unsurdur. Omuz ve göğüs nefesleri ciğerlerin üzerinde yoğunlaştığı için kalbe daima baskı yapar. Yorucu ve sakıncalı nefes alma şekli yerine şarkı nefesi kullanarak, adeta bir çiçek koklar gibi minik bir hareketle tüm alınan havayı, karnı itmek suretiyle karın ve çevresine yaymak şeklindedir. Diyafram nefesi kalbe fazla yük olmadan ciğer uçlarında toplanarak, karın bölgesine yayılan ve tüm organlarımızı oksijenle yıkayıp, temizleyen önemli bir soluma sistemidir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.