Sirkeci Tren Garı’nda Konser
7 Eylül 2010 Salı - 12:34     3.354 kez okundu.    
Sirkeci Tren Garı’nda Konser

Sirkeci Tren Garı’nda Konser

İngiltere’de müzik listelerinde ilk 5.sırada yer alan büyülü sesi ve piyanosuyla Beverley Craven ‘Promise Me’ albümüyle tarihi mekanlarımızdan Sirkeci Tren Garı’nda konser vermek üzere 3 Kasım 2010 Çarşamba günü Türkiye’ye geliyor.

1963 yılı Sri Lanka doğumlu İngiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Beverly Craven’ın albüm satışları 4 milyonun üzerine çıkarak müzik kariyerinde önemli bir adım attı. Sirkeci Garı 2.Abdülhamit döneminde inşa edilmiş İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan bir tren garı olup, Anadolu Yakası’ndaki Haydarpaşa Garı’ndan sonra İstanbul’un ikinci büyük yapısıdır. Sirkeci Garı’nı Alman mimar August Jachmund çizmiş ve granit mermerleri Marsilya’nın Aden bölgesinden getirtilmiştir. 1888 yılında temelleri atılan gar 1890 yılında Ahmet Muhtar Paşa tarafından 2.Abdülhamit’e vekaleten açılmıştır. Sirkeci Garı mimari yapısıyla ön yüzünde 2 saat kulesi, gar lokantası, peronlar ve bekleme salonu olarak 60’lı yıllarda dönemin bir çok önemli yazar, şair, siyasetçisinin buluşma mekanı olarak kullanılmıştır. Ünlü ‘Şark Ekspresi’ Paris’ten yola çıkarak, Sirkeci Garı’ından yolcu almış ve boşaltımıştır. 1883- 1977 yılları arasında Paris’ten İstanbul’a yolcu taşıyan Şark Ekspresi’nin ilk seferine Avrupalı ve Osmanlı memurlar katılmış, The Times gazetesinin muhabiri Edmund About, 2.Abdülhamit ile tanışmasını ve gezi notlarını bir kitapta toplamıştır. İstanbul’a gelen Şark Ekspresi yolcuları tren şirketinin satın aldığı Pera Palas otelinde konakladılar. 1914- 1918 yıllarında cereyan eden 1.Dünya Savaşı nedeniyle Şark Ekspresi seferleri yapılamadı. Tarihin en ilginç olayı yine Şark Ekspresi’nde yaşandı. 1.Dünya Savaşı’nı bitiren antlaşma 2419 numaralı vagonda Paris’te imzalandı. Fransızlar tarafından müze olması için alınan vagon ikinci kez 2.Dünya Savaşı’nda Fransa’nın teslim alınmasında gerçekleşen anlaşmada kullanıldı. 1945’te teslim olan Almanya’ya götürülen vagon SS subayları tarafından imha edildi. Birçok romana, filme konu olan Şark Ekspresi entrikalar, aşk hikayeleri, cinayetler, entrikalarla dolu hikayelere mesken olmuştur. Ünlü yazar Agahta Christie’nin Şark Ekspresi’nde Cinayet romanı, Şark Ekspresi filmi ve sinema- TV için çekilen dizi ve filmlerin ilginç konularının mekanı olarak kullanılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.