Sokaktaki Notaya Kulak Ver
19 Haziran 2010 Cumartesi - 10:26     1.894 kez okundu.    
Sokaktaki Notaya Kulak Ver

Sokaktaki Notaya Kulak Ver

1981 yılında Fransa’da dans ve müzik organizatörü Maurice Fleuret tarafından projelendirilen ve dönemin Fransız Kültür Bakanı Jack Lang’ın hükümete önerisiyle başlatılan her yıl 21 Haziran’da kutlanan Dünya Müzik Günü tüm Avrupa, Asya, Uzak Doğu ülkelerince de benimsendi. Dünya Müzik Günü organizasyonlarının amacı profesyonel yada amatör müzisyenlerin daha geniş kitlelere örnek teşkil etmesi adına sokakta ücretsiz konser vermelerini ve halkın müziğe olan ilgi ve sevgisinin arttırılması olarak kısaca özetlenebilir.

Türkiye’de ilk kez 2005 yılında 21 Haziran’da başlayan Dünya Müzik Günü kutlamaları halka açık ücretsiz konserlerle her yıl düzenli olarak gerçekleşmektedir. ‘Sokaktaki Notaya Kulak Ver’, ‘Müziğe Yap’ sloganlarını yayan organizasyon bu yılda çeşitli grup, sanatçı ve tıoplulukların konserleriyle Dünya Müzik Günü etkinliklerini gerçekleştirecek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti organizasyonun da katkısıyla bu yıl İstanbul’da ‘Müzik Durakları’ adıyla vapur iskelesinden, tramvay- otobüs duraklarına, meydanlardan, metrolara toplu taşıma araçlarıyla sokak konserleri takip edilebilecek. 21 Haziran 2010 Pazartesi günü 17:30’da Kabataş İskelesi’nde ‘Hariçten Gazelciler’ konseri, 18:15’te Taksim Meydanı’nda İstanbul Metropolitan Band tramvay seferlerinden birinde de konser verecek. Tünel Meydan’da 19:15’te Cana Çankaya konseri var. Dünya Müzik Günü’nün Anadolu Yakası etkinliklerinde saat 19:00’da Kadıköy – Karaköy İskelesi’nde Muammer Ketencioğlu ve Balkan Yolculuğu Topluluğu konseri ardından 19:40’ta Kadıköy’den Karaköy’e gitmek için kalkan vapurda Dinar Bandosu’nun konseri, 20:15’te ise Karaköy Meydanı’nda Aylak Martı konseri gerçekleşecek. ‘Müzik Durakları’nın son konseri, son durağı olan Ayasofya Meydanı’nda Ahırkapı Roman Orkestrası konseriyle güne veda edecek. 2010 Dünya Müzik Günü bu yıl 120 ülkede toplam 350 şehirde kutlanacak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.