Somali İçin Ajda Pekkan Konseri
29 Eylül 2011 Perşembe - 09:46     3.111 kez okundu.    
Somali İçin Ajda Pekkan Konseri

Somali İçin Ajda Pekkan Konseri

Geçtiğimiz ay devlet büyüklerimizle Somali’ye giden sanatçılarımızın yardım seferberliği konserlerle sürüyor. Ünlü pop sanatçımız Ajda Pekkan, 1 Ekim 2011 Cumartesi gecesi saat 21:00’de Kuruçeşme Arena sahnesinde gelirinin Somali’ye yardım fonuna aktarılacağı bir konser verecek.

Sanatçı Ajda Pekkan 1946 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Sanat yaşamına sinema oyunusu olarak başlayan sanatçı, 1964 yılında çıkardığı plakla büyük beğeni toplayarak, müzik hayatına başlamış oldu. 1977 yılında çıkardığı ‘Süperstar’ albümüyle sanat hayatına aynı isimli unvanla devam etti. Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine kadar sayısız konserler veren sanatçı Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Japonca ve Arapça olmak üzere çeşitli dillerde geniş bir repertuara sahiptir. Annesi evhanımı, babası subay olan sanatçının kendisi gibi ses sanatçısı olan ablası Semiramis Pekkan uzun yıllar önce sahnelere veda etmiş ve yurt dışında yaşamaktadır. Ablası Semiramis Pekkan vasıtasıyla Türk caz şarkıcısı İlham Gencer ve Fecri Ebcioğlu gibi duayenlerle tanışan sanatçı sahne hayatına da sağlam adımlar atmıştır. Fecri Ebcioğlu’nun yabancı aranjmanlara Türkçe sözler yazarak Türk Pop’una kazandırdığı dönemlerde birçok hit parçayı seslendiren Ajda Pekkan, günümüzde dahi sevilen şarkıları seslendirmiştir. ‘Kimler Geldi, Kimler Geçti’, ‘Uykusuz Her Gece’, ‘Hoş Gör Sen’, ‘Bambaşka Biri’, ‘Saklambaç’, ‘Dünya Dönüyor’, ‘Boş Sokak’, ‘Üç Kalp’, ‘Boşvermişim Dünyaya’ şarkıları ve daha birçokları sanatçının hit parçalarından bir kısmıdır. 1976 yılında ünlü Fransız şarkıcı Enrico Macias ile Paris’in meşhur Olympia konser salonunda Türkçe- Fransızca düetlerle büyük yankı yaratmıştır. 1977 yılında çıkardığı ‘Viens Dans ma Vie’ yine aynı yıl çıkardığı ‘Baksana Talihe’, ‘Hancı’, ‘Gözünaydın’, 1979 yılında yayınladığı ‘Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile’, ‘Dile Kolay’, ‘Yeniden Başlasın’, ‘Ya Sonra’ şarkıları halen günümüzde sevilen dillerden düşmeyen şarkılarıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.