Somali İçin Elele Konseri
15 Eylül 2011 Perşembe - 10:56     1.906 kez okundu.    
Somali İçin Elele Konseri

Somali İçin Elele Konseri

‘Somali İçin Elele, Bir Şarkı Söyle, Bir Hayat Kurtar’ projesi kapsamında 18 Eylül 2011 saat 21:00’de Harbiye’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde birbirinden ünlü sanatçılar ve konuşmacıların da katılımıyla bir yardım gecesi gerçekleşecek.

 Konuşmacılar Doğa Rutkay Aziz, Acun Ilıcalı, Saba Tümer, Murat Başoğlu, sanatçılar Müslüm Gürses, Deniz Seki, Burak Kut, Eda- Metin Özülkü, Hakan Peker, Sinan Özen, Sevcan Orhan, Ümit Sayın, Nez, Berkay yardım konserinde gönüllü olarak konuşmalarını yapacak ve şarkılarını Somalililer için söyleyecekler. Somali Cumhuriyeti Doğu Afrika’da bulunan Afrika Boynuzu olarak tabir edilen coğrafi bölgedir. 1991 yılında patlak veren Somali İç Savaşı nedeniyle hükümetin kontrolünden çıkmış ve ekonomik, siyasal ve güvenlik açısından çökmüş bir durumdadır. Somali halkı, yokluk ve kuraklık tehlikesi altında büyük boyutlarda sıkıntılarla savaşmaktadır. Somali’nin kuzeybatısında Cibuti, güneybatı kısmında Kenya, kuzeyinde Aden Körfezi ve Yemen, doğusunda Hint Okyanusu, batısında ise Etiyopya ülkesi bulunmaktadır. Kıtanın en uzun sahil şeridine sahip düzlüklerden oluşan topraklarına düzensiz yağış düşmesi nedeniyle kuraklık yaşanmakta ve tarıma elverişlilik yok olmaktadır. Tarihçilerin tespitlerine göre Antik Çağ ticaret merkezlerinin en önemli bölgesi olarak süregelen ülke 19.yüzyılda İtalya’nın ve Britanya’nın sömürgeleri altında kalmıştır. Türlü savunmalara rağmen sömürgeci devletleri ülkesinden çıkaramayan Somali’liler iç savaşla da uğraşınca, küçük devletlere ayrılıp, özerkliklerini ilan etmiş ancak Somali’nin büyük bir kısmı hükümetsiz olarak yaşamını sürdürmektedir. Somali ülkesi fakirlikle savaşıp, dururken zengin maden yatakları bulunmakta ve Arap ülkelerine yakınlığı nedeniyle zengin petrol yataklarına sahip bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.