Strauss’tan Bir Opera : Ariadne Naksos’ta
4 Ocak 2013 Cuma - 13:49     2.556 kez okundu.    
Strauss’tan Bir Opera :  Ariadne Naksos’ta

Strauss’tan Bir Opera : Ariadne Naksos’ta

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda 16- 17- 18- ve 19 Ocak 2013 tarihlerinde saat 20:00’de büyük besteci Richard Strauss’un ‘Ariadne Naksos’ta’ operası sergilenecek.

Mehmet Ergüven’in sahneye koyduğu, orkestra şefliğini Raoul Grüneis’in yaptığı eserin konusu şöyle: Viyana’da yaşayan çok zengin bir iş adamının evinde bir müzik gecesi düzenlenir. Ev sahibinin isteği üzerine iki rakip müzik grubunun birer temsil sunmasını ister. Topluluklardan biri ‘Ariadne Naksos’ta’ eserini, diğeri ise komedi bir oyun sergileyecektir. Ancak sahne arkasındaki hazırlıklar esnasında gerilim tırmanmaya başlamıştır. Havai fişek gösterilerinin uzun süreceği anlaşılınca iki oyun aynı anda sahnede sergilenmek zorunda kalır. İki eser sahnede oynanınca trajikomik bir başka eser ortaya çıkacaktır. Hüzünlü bir aşk hikayesini, tatlı bir komediye çeviren bu karmaşa sonunda seyirciye izleyebileceği bir manzume çıkarır. Richard Strauss, 1864- 1949 yılları arasında yaşamış bir Alman bestecidir. Romantik dönem bestecilerinden Strauss, edebiyatla çok yakından ilgilenmiş ve uzun senfonik şiirler yazmış bir orkestra şefi  ve aynı zamanda tiyatro yönetmenidir. Sanatçının babası Franz Strauss, Münih Saray Orkestrası’nın baş hornisti ve bir akademide profesör olarak çalışmaktadır. Richard Strauss, babasının da müzisyen olmasının etkisiyle çok küçük yaşlarda müziğe başlamış ve henüz 6 yaşında iken besteler yazmıştır. Münih Orkestrası’nın şefi Meyer’den armoni ve bestecilik dersleri alan Strauss, klavyeli çalgılar üzerine ve şarkı formuna ait bestelerinin yanı sıra sonat, senfoni, serenat formlarında eserler yazmıştır. 12 yaşına geldiğinde Opus 1 numaralı bestesi resmi marş olarak festival orkestrası tarafından seslendirilmiştir. Müzik eğitiminin yanı sıra Münih Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat bölümünde okuyan Strauss, mesleki kariyerini bestecilik ve orkestra şefliği üzerine yaptı. Eserleri Münih Saray Orkestrası’nda seslendirilen besteci Dresden ve Berlin’e yaptığı ziyaretler sırasında tanıştığı orkestra şefi Bülow’un teşvikiyle Meininger Orkestrası’nda da eserleri çalınmaya başladı. Seyahati sırasında Johannes Brahms’la tanışarak büyük esinler kazanan Strauss, besteci Richard Wagner’in etkisinde kalarak senfonik şiirlerini o’nun tarzında besteledi. Seyahatlerinden sonra Münih Saray Tiyatrosu’ndan aldığı teklif üzerine tiyatro orkestrasının şefliği görevine başlayan sanatçı bu dönemde Macbeth, Don Juan, Ölüm ve Aydınlanma isimli dünyaca bilinen eserlerini yazdı. Eserlerin sergilenmesinin ardından ünü hızla yayılan Strauss, Wagner’a olan hayranlığı nedeniyle, besteciye ait ‘Periler’ adlı eserin dünya prömiyeri ni gerçekleştirme fırsatını buldu. Başarılı çalışmaları genç Strauss’u Weimar Büyük Dükalık Orketrası’nın şefliğine yükseltti. Wagner’in eserlerini sahneye koymaya çalışan Strauss, bestecinin Tristan ve Osolde, Tannhauser, Lohengrin operalarını sahneledi. Besteleri ve konserleriyle Avrupa’da ünü daha da artan Strauss,  Prusya Kraliyet Orkestrası’ndan gelen orkestra şefliğini kabul etti. Berlin Senfonik Sanatçılar Orketrası’nı,  Alman Besteciler Kooperatifi’ni ve Alman Müzik Derneği ’nin kuruculuk ve başkanlığında bulundu.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.