Strauss Gecesi
2 Ocak 2010 Cumartesi - 12:05     2.304 kez okundu.    
Strauss Gecesi

Strauss Gecesi

Prag Filarmoni Orkestrası İşsanat’ta 8 ve 9 Ocak 2010 Cuma ve Cumartesi akşam saat 20:00’de Jakub Hrusa şefliğinde Johann Strauss Jr.’un en güzel eserlerini müzikseverlere sunacak.

Prag Karas Dans Okulu ’nun dansçıları orkestranın icralarına eşlik ediyorlar. Johann Strauss Jr. Viyana valslerini besteleyen ve dans tutkusunu besteleriyle ülkesine kazandıran önemli bir besteci ve orkestra şefidir. 1825 yılında Viyana’da doğan sanatçı baba Johann Strauss’un beş çocuğundan biri. Baba Strauss’un tüm engellemelerine rağmen Johan, Josef ve Eduard önemli müzisyenler olarak müzik tarihi nde yer aldılar. Johann Strauss 6 yaşında beste yapacak derecede keman enstrümanına hakim bir çocuktu. 15 yaşına geldiğinde besteleri seslendiriliyordu. Baba Strauss’un evi terk etmesinden sonra genç yaşta tüm sorumluluğu üstlenen Strauss Jr. Orkestra kurarak babasına rakip oldu. Babasının vefatı üzerine iki orkestrayı birleştirerek yaşamı pahasına hırsla çalışmaya devam etti. 400 vals besteleyen Strauss Jr. En önemli eseri ‘ Mavi Tuna Valsi ’ olup, Ali Baba Kırk Haramiler, Binbir Gece Masalları operası, Venedik’te Bir Çingene, Çingene Baron,Yarasa opereti, İmparator Valsi Avrupa sınırlarını aşan ve dünyada yankı bulan eserlerinin arasında gelir. Hazin bir sonla erkek kardeşi Josef’i kaybeden, ilk eşinin vefatıyla sarsılan Strauss Jr. 1899’da soğuk algınlığının yorgun bedeninde ağır seyretmesiyle yaşama veda eder.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.