Suf’i Müziği Konseri
9 Nisan 2010 Cuma - 09:34     3.468 kez okundu.    
Suf’i Müziği Konseri

Suf’i Müziği Konseri

Her geçen gün büyüyen kavgaların içinde maddi dünyayla uğraş içinde, savaş içindeyken kaçıp, sığındığımız, dinginleştiğimiz güzel dünyalar vardır hayatta.

Yüzyıllardır medeniyetlerin ilim olarak ele aldığı incelediği, geliştirdiği ve biz fanilere sunduğu düşünce ve duygular Tasavvuf’un ve Sufizm’in içinde yer alır. Derin öğretiler, güzel öğütler, ruha huzur veren şiirler, maniler, şarkılar.. Bu derin yapıtlara nefes veren, ses veren aşıklar, ozanlar, bestekarlar vardır. Bestelerle, güftelerle bu engin öğretiyi bir de hanende ve sazendelerin ruhundan, nefesinden dinleyelim. 9 Nisan 2010 Cuma akşamı saat 20:00’de Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde değerli bestekar, devlet sanatçısı, hocamız Necdet Varol’un oğlu Aydın Varol’un düzenlediği Suf’i Gecesi’nde huşu içinde, bir nebzede olsa dünya dertlerinden uzağa gidelim. Aydın Varol müzikle babasının vasıtasıyla tanıştı. Bu tanşma baba Varol’un önemli bir bestekar ve müzik adamı olması hasebiyle daha ziyade eğitim şeklinde oldu. İlkokul eğitimini bitirdikten sonra İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservaturı’na giren Aydın Varol Keman Yüksek bölümünü bitrdikten sonra doktora çalışmalarına başladı. İ.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik programlarını da başarıyla tamamladı. Sufizm yada Tasavvuf öğretisi maddi dünyada insanın sahip olamayacağı ulvi duygu ve düşüncelere manevi dünyada çok çalışarak, öğrenerek vakıf olması anlamına gelir. Sayfalar ve kitaplarca tanımı olan bu büyük öğreti üzerine bir çok filozof, felsefe adamı, yazar, şair, edebiyatçı, müzisyen emek vermiştir. Mistisizmin de yolunun kavuştuğu Sufilik, ruhumuzun kötü huylardan arınıp, akla, bilgiye ve yaradan’ımıza ulaşmasıdır. Bu güzellikleri Aydın Varol’un müziğiyle 9 Nisan Cuma akşamı paylaşalım.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.