Süreyya’da Ücretsiz Fuaye Konserlerini Kaçırmayınız !
5 Ocak 2013 Cumartesi - 11:18     2.036 kez okundu.    
Süreyya’da Ücretsiz Fuaye Konserlerini Kaçırmayınız !

Süreyya’da Ücretsiz Fuaye Konserlerini Kaçırmayınız !

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası ‘Fuaye Konserleri’ etkinliğine devam ediyor. Müziksever konuklarını ücretsiz ağırlayan Süreyya Operası’nda 21 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 18:00’de ‘Eşsiz Tınılar’da akademik ve orkestra kariyerlerinde hızla ilerleyen altı müzisyenin konseri gerçekleşecek.

Oda müziği anlayışıyla bir araya gelen altı müzisyenin fazla bilinmeyen Rus bestecilerin bestelerinin seslendirildiği konserde Loeffler, Stravinsky ve Prokofiev’den eserler dinlenecek.  Beste Tıknaz (viyola), Özgecan Günöz (keman), Onur Özkaya (kontrbas), Damla Alizade (flüt), Can Okan (piyano) ve Evrim Güvemli (klarnet) eşliğinde alışılmışın dışında bir oda müziği çalışmasıyla fuaye konserindeki yerlerini alacaklar. Ünlü Rus besteci ve piyanist Sergey Sergeviç Prokofiev, 20.yüzyılın önemli besteci ve yorumcularındandır. 1891- 1953 yılları arasında yaşamış olan besteci Ukrayna’da bir köyde dünyaya geldi. Babası zengin bir ziraat mühendisi, annesi ise piyanistti. Annesinin piyano eğitimi verdiği küçük Prokofiev’in henüz beş yaşındayken olağanüstü bir müzik yeteneği olduğu anlaşıldı. Ailesine ve komşularına verdiği minik resitallerle müzik kariyerine başlayan ünlü besteci küçük not defterlerine besteler yazmaya başladı. Yedi yaşında satranç oynamaya başlayan sanatçı, satranç şampiyonlarıyla boy ölçüşecek kadar yeteneğe sahipti. Ünlü besteci yaşamı boyunca satranç ve müziğe bir tutkuyla bağlı kaldı. Babasının vefatı üzerine geçim sıkıntısı yaşayan sanatçı müziğiyle para kazanmaya başladı. O dönemde Rus Devriminin getirdiği huzursuzluklardan uzaklaşmak ve kendi müziğini de yapabileceği rahat bir ortama geçebilmek için Amerika’ya gitti. Film müziklerine duyduğu ilgiyle kendisini film sektörünün içerisinde buldu. New York’ta bir operayla anlaşmasının sona ermesi neticesinde Amerika macerasını sonlandırarak, Paris’te şansını denemeye karar verdi. Müzikal çalışmalarını ve yarım kalan bestelerini tamamlayan Prokofiev, vatan hasretine daha fazla dayanamayarak ülkesine geri döndü. Rus devrimini atlatan ve Sovyetler Birliği olarak yaşamına devam eden ülkesinde rahat bir çalışma atmosferi buldu. Ancak ülkenin politikası Rus sanatçılarının dış dünyayla ilgisini yasakladı. 1941 yılında geçirdiği kalp krizi savaş yıllarında bozulan sağlığının bir işareti oldu. 1953 yılında 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. İgor Fyodoroviç Stravinsky, Prokofiev’in çağdaşlarından, 20.yüzyılın en önemli bestecilerinden ve yorumcularından olan aynı zamanda bir orkestra şefidir. 1882- 1971 yılları arasında yaşayan büyük besteci St.Petersburg Kraliyet Operası’nda şarkı söyleyerek geçimini sağlayan bir babanın dört oğlundan biriydi. Genç yaşta babasını kaybeden Stravinsky’e dönemin ünlü bestecilerinden Rimsky Korsakov hocalık yapmıştır. 1.Dünya Savaşı sırasında ailesiyle İsviçre’ye yerleşen ünlü besteci uzun yıllar bir çok ülkede müziğini, bestelerini ve konserlerini gerçekleştirerek yaşadı. 1971 yılında New York’ta yaptığı eserleri dünyaya armağan ederek hayata veda etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.