Süreyya Operası’nda ‘Trio Gradiva’ Yeniden Dönüş Konseri
6 Ekim 2013 Pazar - 09:58     1.831 kez okundu.    
Süreyya Operası’nda ‘Trio Gradiva’ Yeniden Dönüş Konseri

Süreyya Operası’nda ‘Trio Gradiva’ Yeniden Dönüş Konseri

Geçen sene geçirdiği kaza nedeniyle kolu kırılan ve resitalleri iptal olan keman sanatçısı Hande Özyürek, müzisyen arkadaşları David Pia (viyolonsel) ve Fedele Antonicelli (piyano) ile 7 Ekim 2013 Pazartesi saat 20:00’de Süreyya Operası’nda gecikmiş resitalini sunacak.

‘Gradiva’ sözcüğü ‘öncü olan ve küllerinden yeniden dünyaya gelen kadın) anlamına gelmektedir.  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Keman bölümünde doçent olarak görev yapan ve Münih’te yaşamını sürdüren Hande Özyürek’e Süreyya Operası’ndaki resitalinde Çaykovski Yarışması’nda ödül sahibi aynı zamanda Basel Üniversitesi Viyolonsel bölümünde profesör olarak görev yapan olan David Pia ile Saarbrücken Üniversitesi Piyano bölümünden Profesör Fedele Antonicelli eşlik edecek. Klasik Batı Müziği tutkunlarının kaçırmaması gereken konserde ünlü besteciler Mendelssohn, Schubert ve Arensky’nin eserlerinden noktürnler ve uvertürler seslendirilecek. Münih (München) kenti, Almanya’da Berlin ve Hamburg’tan sonra gelen üçüncü büyük kenttir. Avrupa Birliği (AB)’nin on ikinci büyük kenti olan Münih, Bavyera bölgesinin başkentidir. München, kelime anlamı olarak ‘keşişlerin şehri’ demektir. Münih kentinin armasında bir elinde kutsal kitap, diğer eli gökyüzünü işaret parmağıyla gösteren bir rahip figürü bulunmaktadır. Kutsal Roma İmparatorluğu’nun resmi renkleri olan siyah ve sarı Münih şehrini de temsil eden renklerdir. Kent refahlı yüksek yaşam standartlarından dolayı bir çok yatırımcı ve göçmenin tercih ettiği bölgelerdendir. Münih kenti nde her yıl Eylül’ün son haftası ve Ekim’in ilk haftası dünyaca ünlü bira festivali olan ‘Oktoberfest’ (Ekim Festivali) yapılmaktadır. Dünyanın en büyük on festivalinden biri olan ‘Oktoberfest’te Bavyera bölgesinin gelenekleri, yemekleri, otantik kıyafetleri ve folklorik müzikleri tanıtılmaktadır. 12.yüzyılda kurulan Münih şehri, Kutsal Roma İmparatoru IV.Louis tarafından sanatsal ve ekonomik olarak güçlü bir duruma getirilmiştir. 15.yüzyıl Gotik tarzının hakim olduğu şehirde bugün pek çok tarihi yapıda örneklerine rastlanmaktadır. II.Dünya Savaşı’nda yoğun bombardıman altında kalan şehir, savaşın sürdüğü 6 yıl boyunca 71 kez hava saldırılarına maruz kalmıştır. Toprak durumu tarıma elverişli ve çok bereketli olan kentin kuzeyinde Bavyera Alpleri yer almaktadır. Buzul çağından kalma taşlar şehrin güney bölümünün çok soğuk olduğunu göstermektedir. Türk, Hırvat, Yogoslav, Yunanlı, Avusturyalı, Sırp ve İtalyanlardan oluşan azınlık grupları ile 1,3 milyon nüfusa sahip olan Münih kenti Almanya’nın aynı zamanda teknoloji başkentidir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.