Süreyya Operası’nda Ayşegül Sarıca Piyano Resitali
10 Mart 2013 Pazar - 11:15     2.246 kez okundu.    
Süreyya Operası’nda Ayşegül Sarıca Piyano Resitali

Süreyya Operası’nda Ayşegül Sarıca Piyano Resitali

Süreyya Operası Mart ayında iki piyano duayenini sahnesinde ağırlayarak klasik müzik severlere keyifli zamanlar yaşatmaya devam ediyor.

Piyanist Verda Erman’dan sonra yine Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası solist piyanist lerinden Ayşegül Sarıca 18 Mart Pazartesi saat 20:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda sahne alacak. Sanatçı 1971 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını almıştır. Sanatçı ayrıca Fransa’dan ‘Chevalier de l’Ordre des Arts et Lettres’ nişanına sahiptir. 1999 yılından bu yana İTÜ İleri Müzik Araştırmaları Merkezi (MIAM) ’nde piyano bölümü yüksek lisans, master programlarında hocalık görevi yapmaktadır. 2006’da İKSV’den ‘Müzik Onur Ödülü’ alan piyano sanatçısı Ayşegül Sarıca ulaslararası piyano yarışmalarının jüri üyeliğinde bulunmaktadır. Süreyya Operası’nda vereceği konserde ünlü besteci Handel’den Chaconne’nu, Schubert’den Wanderer Fantezi’sini, Brahms’dan 6 Piyano Parçası’nı, Rachmaninov’un  Moments Musicaux’unu seslendirecek. Konserin en dikkat çekici eseri Schubert’in Wanderer Fantezisi olarak yorumlanmaktadır. Franz Peter Schubert 600’ün üstünde şarkı, içinde ‘Bitmemiş Senfoni’nin de yer aldığı 9 senfoni eseri bestelemiş dünyaca ünlü Avusturyalı bir bestecidir. 1797- 1828 yıllarında yaşamış olan sanatçı melodi zenginlikleriyle dolu eserlerinde insanları hümanist düşünce ve duygu bütünlüğünde kucaklamaktadır. Çok sayıda operalar, oda müziği ve piyano parçaları besteleyen Schubert, yaşamı boyunca maddi manevi destekleri olduğu halde ün, şöhret peşinde koşmamıştır. Sanatçının eserleri ölümünden sonra ün kazanarak, tanınmıştır. Çek asıllı amatör bir müzisyen ve saygın bir okul müdürü olan babası, Moravyalı annesi ile 14 çocuklu bir ailenin ferdidir. Franz kardeşlerinin 9’u henüz bir yaşına gelmeden vefat ettiği beş kardeşi ile kalmıştır. 5 yaşından itibaren babasından piyano, keman ve nota dersleri alan ünlü besteci sesinin güzelliği ile dikkatleri çekmiştir. Lichtenthal korosunda ilk soprano tonlarında erkek sesiyle dikkatleri çekmiştir. Viyana’da Kraliyet Korosu ’nun sınavlarını kazanan Schubert, orkestra şefi ünlü müzisyen Antonio Salieri tarafından her yönden destek bulmuştur. Okul yaşamından sonra müziğine ve bestelerine hayranlık duyan bir arkadaşının maddi desteğiyle Lichtenthal’deki öğretmenlik görevini bırakarak beste yapmaya başlamıştır. Arkadaş çevresi de hayli genişleyen Schubert, kendisinden yaşça hayli büyük bariton Johann Miguel’le ölene dek dostluklarını sürdürmüşlerdir. Son yıllarında yakalandığı bir hastalıkla mücadele eden sanatçı hastalığın tüm olumsuzluklarına rağmen beste yapmayı bırakmamıştır. Bethoveen’ın cenazesinden sonra şarap kadehi kaldıran sanatçı ilk kadeh ini Bethoveen’a, ikinci kadehini de ardından ölecek insana kaldırmıştı. Çok geçmeden ünlü bestecinin ardından Schubert’te hayata gözlerini yumdu. İkinci kadehi kendisi için kaldırdığıni hiçbir zaman bilememiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.