Süreyya Operası’nda Gülsin- Erkin Onay’la Kapanış Konseri
19 Mayıs 2013 Pazar - 14:49     2.213 kez okundu.    
Süreyya Operası’nda Gülsin- Erkin Onay’la Kapanış Konseri

Süreyya Operası’nda Gülsin- Erkin Onay’la Kapanış Konseri

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi 2012- 2013 konser sezonunu 27 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 20:00’de piyanist – anne Gülsin Onay ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası konzertmeister’ı kemancı- oğul Erkin Onay’ın konseri ile kapatıyor.

Önemli müzik eleştirmenlerinin övgüyle söz ettikleri piyanist Gülsin Onay ve oğlu keman sanatçısı Erkin Onay Süreyya Operası’nın kapanış konserinde Beethoven, Rahmaninov, A.Adnan Saygun, M.Munzur ve Brahms’tan seçkin eserler seslendirecekler. Yüzyıla yaklaşan tarihiyle Süreyya Binası 27 Ekim 2007’de Kadıköy Belediyesi tarafından klasik müzik ve opera severlere kapısını açmıştır. Aynı zamanda Süreyya Paşa Hastahanesi’ni kuran Süreyya İlmen Paşa’nın yaptığı Süreyya Binası yıllardır sinema salonu olarak kullanılmıştır. İki yıl süren restorasyon çalışması ile Anadolu yakasının ilk opera binası olarak hizmete açılmıştır. Kadıköy ve Anadolu yakası nın kültürel ve sosyal hayatını zenginleştirmek adına 1924 yılında yapılmaya başlanan bina üç yıl süren inşaat şamasından sonra konferans, dans, balo, düğün, nişan, çay gibi sosyal faaliyetlere de uygun olarak düzenlenmiştir. Süreyya İlmen Paşa, binanın Avrupa standartlarına uygun olması için Avrupa’daki ünlü opera- tiyatro binalarını gezmiştir. Paris’te bulunan Şanzelize (Champs Elysees)’nin fuayesini ve Alman Tiyatroları’nın iç bölümlerini projeye almış ve görkemli bir açılışla İstanbul’un sosyal hayatına kazandırmıştır. Süreyya Binası, sahne bölümünün tamamlanmaması dolayısıyla 2007 yılına kadar opera eseri sergileyememiştir. ‘Süreyya Opera Topluluğu’ olarak kurulan grup Fransız Tiyatrosu (Beyoğlu) ve Apollon Tiyatrosu (Kadıköy)’nda çalışmalarını sergilemiştir. Süreyya Opera Topluluğu yetişkin sanatçıların bulunamaması nedeniyle konser çalışmalarına son vermiştir. Opera hayallerini gerçekleştiremeyen Süreyya İlmen Paşa’nın vefatı üzerine Darüşşafaka Cemiyeti’ne verilen bina çeşitli ticari kuruluşlara kiralanarak tahribe uğramıştır. Cephe ve iç mekanları rölyefler, freskler, yaldızlı süsleme ve kartonpiyerlerle bezenmiş olan bina Dr. Murat Katoğlu ve Ersen Gürsel (mimar)’in çalışmalarıyla yeniden eski şıklığı ve zerafetini kazanmıştır. İzmir’de bulunan Elhamra Sineması’nın İzmir Operası’na dönüştürülmesinden ilham alınan binada Süreyya İlmen Paşa’nın gerçekleştiremediği opera sahnesi, orkestra çukuru, sanatçı odaları, kulis, aydınlatma, ışık ve ses sistemleri de eklenmiştir. Paşa’nin hayallerine, ideallerine ve hatırasına uygun olarak yenilenen Süreyya Binası’nda tavan freskleri, panolar titizlikle onarılmıştır. Bina cephesinde bulunan heykeltraş İhsan Özsoy’a ait olan heykeller temizlenerek ortaya çıkarılmıştır. Koltuklar, halılar, avizeler zamanının orijinal desen ve ahşap sanatına uygun şekilde ince bir çalışmayla yerleştirilmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.