Süreyya Operası’nda Piyano Yarışması Ödül Konseri
10 Nisan 2014 Perşembe - 06:52     4.424 kez okundu.    
Süreyya Operası’nda Piyano Yarışması Ödül Konseri

Süreyya Operası’nda Piyano Yarışması Ödül Konseri

2013 yılında Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nın gerçekleştirdiği I.Ulusal Piyano Yarışması’nda birincilik ve ikincilik alan genç piyanistler 27 Nisan 2014 Pazar günü saat 20:00’de yarışma ödülü olarak gerçekleşecek konserlerinde klasik müzik severlerin huzurunda olacaklar.

2013 I.Uluslararası Piyano Yarışması birincisi Orçun Yıldıran ve ikincilik ödüllerini alan Ecem Alnıaçık ve Atakan Oyal ünlü besteciler Bach, Lizst, Prokofyev, Mozart, Ligeti, Mendelssohn’un muhteşem klasiklerinden çalacaklar. Romanyalı yeni dönem modern batı bestecilerinden György Ligeti, 1923- 2006 yılları arasında yaşamış bir müzisyen ve müzik öğretmenidir. Macar asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olan Ligeti, müzik eğitimine Budapeşte’de bir özel müzik öğretmeni eşliğinde ve konservatuara devam ederek başlamıştır. Konservatuar döneminde Yahudi çalışma kampları na zorla götürülen Ligeti’nin konservatuar hayatı sona ermiştir. Tüm ailesi Yahudi toplama kamplarına götürülen Ligeti’nin ailesinden sadece annesi kurtulmuştur. II.Dünya Savaşı’nın ardından Budapeşte’de ‘Franzs Lizst Müzik Akademisi’ne devam eden Ligeti, mezuniyetinin ardından doğduğu yer olan Transilvanya’ya giderek orada halk müziği üzerine incelemeler ve çalışmalar yapmıştır. Daha sonra Budapeşte’ye mezun olduğu konservatuara hoca olarak dönen Ligeti, armoni, kontrpuan ve müzik analizi üzerine dersler vermiştir. O dönem komünist rejimle idare edilen Macaristan’da Batı Avrupa’daki müzikal ilerlemeler katkı getirmemiştir. 1956 yılında gerçekleşen Macar Devrimi Sovyet Ordusu’nun kanlı müdahalesiyle karşılaşmıştır. Karısı Vera ile Avusturya’ya sığınan besteci Ligeti, bestelerinin büyük bir kısmını bu kaçış sırasında kaybetmiştir. Modern Batı müziğini daha iyi analiz etmek ve dönemin ünlü avangart bestecileri ile tanışmak için Köln’e giden Ligeti, elektronik müziğe de ilgi duyarak araştırmalar yapmıştır. Elektronik müzikle ilgili herhangi bir kompozisyon veya beste yapmamasına rağmen sonraki klasik orkestrasyonlarında elektronik müziği çağrıştıran melodi ve klasik müzik aletlerini kullanmıştır. Çalışmaların ardından Hamburg Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda kompozisyon profesörlüğü görevi yapan Ligeti, modern çalışmalarıyla büyük itibar kazanarak ‘Rheigau Müzik Festivali’ne devat edilen ilk klasik besteci olmuştur. 2000 yılında artan sağlık problemleri nedeniyle müzikal çalışmalarına ara veren sanatçının hastalığının ne olduğu asla açıklanmamıştır. Ligeti, Macaristan ve Avusturya Kültür Bakanlıklarının işbirliğiyle naaşı yakılarak ve merasimle Viyana’da toprağa verilmiştir.  Ligeti, Rönesans’tan, günümüze klasik Batı müziğine araştırmalar yapmış ve Afrika müziğinin incelenmesinde de ilerlemiş konusuna son derece hakim ve çok donanımlı bir müzisyendir. Edebiyata, bilime, mimariye ve fraktal geometriye de aşırı ilgisi bulunmaktadır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.