Süreyya Operası’nda Sezon Açılışı Klasik Konseri
27 Eylül 2013 Cuma - 10:24     1.757 kez okundu.    
Süreyya Operası’nda Sezon Açılışı Klasik Konseri

Süreyya Operası’nda Sezon Açılışı Klasik Konseri

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera ve Bale Sahnesi, 2013- 2014 konser sezonunun açılışını iki gün üst üste klasik müzik severlere sunacağı iki konserle gerçekleştirecek.

29- 30 Eylül 2013 Pazar ve Pazartesi günleri saat 20:00’de konuk orkestra Buxtehude Gençlik Senfoni Orkestrası açılış konserinde Viyana klasik dönemi, barok ve romantik dönemlerden eserler seslendirecekler. 1988 yılında telli ve nefesli sazlar için kurulan orkestra Almanya’nın Hamburg şehri nde yaşayan genç yetenekler bir araya getirilerek oluşmuştur. En genci 11 yaşında olan ve 18 yaşından büyük üyesi bulunmayan gençlik orkestrası 18. ve 19. Yüzyıla ait zengin klasik repertuarı ile Litvanya, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Yunanistan, Şili ve Amerika gibi birçok ülkede konserler gerçekleştirmiştir. İstanbul’da bulunan Ulus Yahudi Okulu’nun daveti üzerine konser için gelen Buxtehude Gençlik Senfoni Orkestrası’na profesyonel Türk obua sanatçısı Selen Schaper Kurbanoğlu’da eşlik edecek. Buxtehude Gençlik Senfoni Orkestrası’nın genç şefi Andreas Dehor, orkestranın ilk üyelerinden biri olarak 16 yaşında katıldı. Müzik eğitimini başarıyla tamamlayan ve profesyonel obua sanatçısı olarak çalışmalar yapan Dehor, 2012 yılında orkestraya şef olarak görev yapmak üzere döndü. Gluck, Telemann, Pasculli, Salieri, Saint- Saens, Haydn, Beethoven gibi önemli klasik bestecilerin eserlerinden pasajlar sunacak olan orkestra açılış konseri için iki gün ard arda Süreyya Operası sahnesinde yer alacaklar. Almanya’nın ikinci büyük kentlerinden olan Hamburg, başlı başına bir eyalet yapısındadır. Avrupa Birliği’nin en büyük 6.şehri Hamburg, Rotterdam’dan sonra ikinci sırada en büyük limana sahiptir. Şehir ismini Alman İmparatoru Şarlman’ın yaptırdığı kalenin ismi olan ‘Hamma’dan almaktadır. Hamma, bataklık içinde ağaçlıklardan oluşan tepe manasına gelmektedir. ‘Burg’ sözcüğü ise ‘kale’ demektir. II. Dünya savaşı sırasında Nazi döneminde havadan bombardımanlarla harap duruma düşen şehirde 30.000’den fazla can kaybı olmuş, 270.000 bina çökmüştür. Dramatik bir tarihi dönüşüm yaşayan Hamburg kenti bugün Almanya’nın en büyük ve en önemli sanayii kentlerinden biri durumuna gelmiştir. Uçak üretiminde olduğu gibi havacılık sektöründe dünyanın 3.üncü kenti olan Hamburg, savaş sonrası ayağa kalkma ve kalkınma konusunda ciddi adımlar atmıştır. Almanya’nın kuzeyinde bulunan bu küçük eyaletin içinde iki göl bulunmakta ve içinden Elbe nehri akmaktadır. Su bakımından sıkıntısı bulunmayan kent su yollarının çok olması ve üzerinde sayısız köprüler bulunması bakımından Venedik kentine benzetilmektedir. Hatta Hamburg kentinde bulunan köprü sayısı Venedik kentinde bulunan köprü sayısından daha fazladır. Denize sahili bulunmayan Hamburg’un içinden geçen Elbe nehri kıyıları genişletilerek büyük bir liman haline getirilmiştir. Ilıman bir iklime sahip olan kentte Temmuz ayında en yüksek sıcaklık 25 dereceye ulaşmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.