Süreyya Operası’nda Sezon Açılıyor.
26 Eylül 2012 Çarşamba - 10:43     2.560 kez okundu.    
Süreyya Operası’nda Sezon Açılıyor.

Süreyya Operası’nda Sezon Açılıyor.

6.yaşına basan Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi, 2012- 2013 sanat sezonunu 30 Eylül 2012 Pazar günü saat 20:00’de ünlü piyanist İdil Biret ve Ankara Üniversitesi Solistleri’nin muhteşem konseriyle açacak.

Süreyya’nın bu yıl ki sezon programında Devlet Opera ve Balesi’nin sahneledikleri eserler yine meraklılarını Süreyya Operası koltuklarına davet ediyor. ‘Pazartesi Oda Müziği Konserleri’yle gelenekselleşen seçkin oda müziği gruplarının ve virtüozlerin yer aldığı konserler müzikseverlerin ruhunu doyuracak. ‘Bir Şölendir Opera’ etkinlikleri çerçevesinde ilki geçen yıl gerçekleşen ve ‘Fuaye’ adı verilen dinletiler her Pazartesi saat 18:00’de ücretsiz olarak açıklamalı dinletilerle meraklılarına hiçbir seansı kaçırmak istemeyecekleri dolulukta bir program sunacaklar. Sezonun en ilginç çalışmalarından biri de ‘Sesin Yolculuğu’. Konservatuarların kompozisyon bölümünde eğitim gören genç Türk bestecilerinin en güzel eserleri Nisan 2013’te bir gün içerisinde 12:00, 16:00 ve 20:00 saatlerinde üç konserle müzikseverler için seslendirilecek. Sezonda müthiş heyecanın yaşanacağı ‘Genç Yetenekler Piyano Yarışması’ da var. 2013 Haziran sonu- Temmuz başında 15- 26 yaş grubu gençlerin piyano çalacağı ve birbirinden yetenekli genç sanatçı adaylarını ağırlayacak olan yarışmada finale kalanlar birer konçerto eseriyle basına tanıtılacaklar. Yarışma şartnamesi Ekim 2012’de resmi siteden ilgilenenler için yayınlanacak. Ekim ayı içerisinde ‘Klasik Keyifler’ le  Ozan Tunca, Özcan Ulucan, Ellen Jewett, Birsen Ulucan keyifle dinlenecek. Kasım ayında Borusan Quartet, Boğaziçi Caz Korosu, Ankara Çağdaş Müzik Topluluğu, Aralık ayında Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda halen hocalık yapan piyanist virtüöz Muhittin Dürrioğlu, Belçika’dan gelecek olan Ensemble Kheops ile zengin repertuarlarıyla başarılı bir Quintet oluşturacaklar. ‘Bir Şölendir Opera’da bu yıl Guiseppe Verdi’nin ‘Macbeth’ i sahneye konacak. Shaekspeare’in yazdığı drama ünlü tiyatro rejisörlerinden Işıl Kasapoğlu’nun başarılı yorumuyla sahnelenecek. Süreyya Operası Sahnesi bu sezonda yine bir çok sürpriz etkinlik, konser ve dinletilerle müzikseverleri memnun edecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.