Süreyya Operası ‘41.İstanbul Festivali Genç Solisti’ni Sunar
5 Haziran 2013 Çarşamba - 09:55     1.833 kez okundu.    
Süreyya Operası ‘41.İstanbul Festivali Genç Solisti’ni Sunar

Süreyya Operası ‘41.İstanbul Festivali Genç Solisti’ni Sunar

41. İstanbul Müzik Festivali’nde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası şef Ramiz Malik Aslanov eşliğinde viyolonsel sanatçısı ‘Genç Solist’ Cansın Kara’yı sunuyor.

10 Haziran 2013 Pazartesi günü saat 20:00’de Süreyya Operası’nda konser verecek olan 41. İstanbul Festivali’nin ‘genç solist’i Mozart, Haydn ve Beethoven’ın ünlü opera ve konçerto eserlerinden seslendirecek. Genç sanatçının seslendireceği Ludwig van Beethoven’ın ‘Eroica’ (Kahramanlık) Senfonisi ilk olarak 1805 yılında yorumlanmıştır. Fransa İmparatoru Napoleon Bonaparte’a ithaf edilen eser, sanatçının duygularını en açıkça ve coşkuyla ifade ettiği 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde viyolonsellerin sunduğu ana tema zaman zaman neşeli, gerilimli, acılı duyguları ifade eden ‘Allegro con brio’ dur. İkinci bölüm iki tema halinde seslendirilmiş eşsiz bir ‘ölüm marşı’ dinleten ‘Adagio assia’dir. Üçüncü bölümde bir ‘av partisi’ tasvir edilmektedir. ‘Allegro Vivace’ çalınan bölüm yerini dördüncü bölüme ‘Allegro Molto’ya bırakmaktadır. Zafer şenliklerini tasvir eden bu bölümle eser sona ermektedir. 1770 yılında Almanya’nın Bonn kentinde dünyaya gelen Ludvig van Beethoven, 8 çocuklu bir ailenin ferdidir. Müziği müzisyen olan babasından  öğrenmeye başlayan ünlü besteci katı ve disiplinli bir eğitim almıştır. Bu nedenle mutsuz bir çocukluk devresi geçiren Beethoven çok küçük yaşlarda kiliselerde org çalarak hayatını kazanmaya ve ailesine katkıda bulunmaya başlamıştır. Hayranı olduğu Mozart’la çalışmak için Viyana’ya gelen ünlü besteci çok geç kalır. Mozart, hayata gözlerini yummuştur. Viyana’da Joseph Haydn’la çalışma fırsatı bulan Ludvig, yetenekli bir piyanist olarak tanınmaya başlamıştır. 19.yüzyıl sonlarına kadar besteleriyle tüm müzisyenleri etkilemeyi başarmıştır. Ünlü besteci müzik yaşamı boyunda bir opera eseri (Fidelio), 9 senfoni, bir keman, bir piyano, bir çello için konçerto, 32 piyano sonatı ve bir çok oda müziği eseri bestelemiştir. ‘Eroica’ olarak bilinen üçüncü senfonisini Napoleon Bonaparte’a ithaf etmiş ancak ‘imparator’ sıfatını kazanan Napoleon’a tepki duyarak adamayı geri çekmiştir. Ünlü bestecinin ünlü ‘9. Senfonisi’ bugün Avrupa Birliği marşı olarak çalınmaktadır. Ludivg van Beethoven, çok titiz çalışan bestelerinde ifade gücüne önem veren ve teknik anlamda üstünlükleri bulunan bir müzisyendir. Haydn ve Mozart gibi önemli bestecilerin müzikal prensiplerini benimseyen ve geliştiren sanatçı ardında çok duygulu ve tutku dolu dramatik eserler bırakmıştır. Yaşamı boyunca sağlık sorunları yla da uğraşan, işitme problemleri yaşayan sanatçı tamamen sağır olmuştur. Müzik yaşamını asla etkilemeyen bu sorunlu durum sırasında‘9.Senfoni’sini bestelemiştir. 56 yaşında hayata veda eden sanatçının cenazesine 30.000 kişi katılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.