Suyun Kıyısında Yaşam ve Ölüm Konseri
13 Ocak 2011 Perşembe - 10:42     1.682 kez okundu.    
Suyun Kıyısında Yaşam ve Ölüm Konseri

Suyun Kıyısında Yaşam ve Ölüm Konseri

Akbank Oda Orkestrası 2011 yılı konser etkinliklerinde yine ilginç ve yaratıcı sanatsal bir çalışmaya imzasını atıyor. 26 Ocak 2011 Çarşamba akşam 20:00’de Cem Mansur şefliğinde Akbank Oda Orkestrası keman sanatçısı Lara St John’u ağırlıyor.

Keman sanatçısı Lara St.John okyanus ötesi iki besteciyi ve iki farklı yüzyılı bir arada hissettiriyor dinleyenlerine. Eserlerin coğrafya ve tarih farkına rağmen birbirlerine ustalıkla bağlıyor sanatçı. Venedik romantizminin büyük üstadı Antonio Vivaldi’nin ‘Dört Mevsimi’dört konçerto luk eserin ardından sanatçı Arjantin’li büyük usta Astor Piazzola’nın ‘Dört Mevsimi’ni icra ediyor. Piazzola’nın konçertolarında ise dinleyicisine tango formu nun zenginliği hakkında fikirler veriyor. Sanatçı, Piazzola’nın felç sonrası ölüme giden yolculuğunu anlatan günümüz bestecilerinden Arjantin’li Osvaldo Golijov’un ‘Meleklerin Ölümü’ adlı ağıt bestesi konserim ölüm manzumesini tamamlıyor. Programda aralara serpiştirilmiş ‘Goldoni İntermezzo’lar dinleyiciye yeniden yaşam sevincini aşılıyor. Son bölümde Atlantik Okyanusu seyahati sırasında ölen ve hafif eserlerden oluşan besteleriyle tanınmış Enrico Bossi’nin 18.yüzyılın Venedik kentine yaptığı bestelere yer veriliyor. Konser öncesinde şef Cem Mansur konser içeriği hakkında, Vivaldi’nin yaşamı ve renkli sanatsal kişiliği, Venedik, Buenos Aires ve tango kültürü hakkında söyleşiler gerçekleştiriyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.