Tambur Kursu
29 Ağustos 2009 Cumartesi - 15:30     26.458 kez okundu.    
Tambur Kursu

Türk kopuz ailesinden olan tanburun, dilimlerle işlenmiş yarım küre biçimli bir teknesi vardır. Bu tekneye takoz ile bağlanan ince bir sapı ve tekne üzerinde göğüs kısmı vardır. Sapının uç kısmında telleri akort etmek için kullanılan burgular bulunur.

Tellerinin beş tanesi çelikten, iki tanesi ise pirinçtendir. Tellerin olduğu kapak kısmının dip bölümünde seyyar bir eşik bulunur.  Tanburun teknesi ceviz, maun, kelebek, magase gibi ağaçlardan üretilir.  Göğsü ise akçamdan, boyuna simetrik iki parçalı olarak yapılır. Teknesinin içi boş olduğundan çok hafiftir. Tanburun sapı oldukça uzundur.

Tanburda, cesitli akort düzeni kullanılabilir. Özellikle çalınacak makama veya esere göre akort değiştirilir.  Bu enteresan bir özelliktir. Ancak genelde klasik bir akort sistemi mevcuttur. Tüm akort yegah teli üzerinden yapılmaktadır.

Tanburdaki perde sayısı sabit değildir. Enstrüman yapanlar, tanburda sabit bir perde biçimi bulunsa da tanburilerin isteği üzerine perde sayısında değişiklikler yapabilmektedirler.  Bu nedenle tanburiler istedikleri seslere ulaşmak için gerekli gördükleri yerlere perde ekletmekte veya eksiltmektedirler. Normalde her tanburda 52-58 adet perde bulunmaktadır. Ama tanbur, 48 perdeliden, 80 perdeliye kadar tanburilerin tercihine göre değişiklik göstermektedir.

Tanbur sağ omuz ve sağ diz arasına sıkıştırılarak, göğsü yere dik, sapı yere paralel tutularak, mızrapla çalınır. Mızrap, bağa yani kaplumbağa kabuğundan yapılır. Tanburu çalarken bağa mızrabın çelik tellere vururken çıkardığı cızırtılı sesi çıkarmak sesi bozacağından hoş karşılanmaz. Tanburiler  bu enstrümanı çalarken sapı hafifçe yukarı aşağı sallayarak titreşimi arttırarak çalarlar.

Tanbur genelde eşlikçi saz olarak çalınmaktadır. Tek olarak çalındığında sapının uzunluğundan dolayı perdeler arasında parmakların geçiş sesi ve mızrabın tellere dokunuş sesi duyulabilir.  Klasik Türk Müziğinin eski sazlarındandır. Enstrümanın sapındaki perde yapısından dolayı Türk müziğinin ses sistemini net olarak yansıttığı söylenebilir. Tanbur, günümüzde yalnızca Türkiye’de kullanılan ender çalgılardandır.

İstanbul Müzik Akademisi Tambur derslerinde de konunun uzmanı eğitmenlerle çalışmaktadır. Hafta içi ve hafta sonu açılan  sınıflarda yapılan eğitimlerle kısa zamanda tambur çalmaya başlayacaksınız.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.