Tarihte İlk Mevlit Operası
8 Nisan 2011 Cuma - 10:58     4.622 kez okundu.    
Tarihte İlk Mevlit Operası

Tarihte İlk Mevlit Operası

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün Kur’anı Kerim’in indirilmesinin 1400.yılı nedeniyle İslam tarihinde bir ilk olan ‘Mevlit Kantat Dünya Prömiyeri’ 20 Nisan 2011 Cuma günü Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşecek.

 320 kişilik Devlet Opera ve Balesi Korsu’nun seslendireceği 1409 yılında Süleyman Çelebi’nin sözlerini yazdığı Mevlit Kasidesi senfonik eser olarak ünlü bestecimiz Selman Ada tarafından bestelendi. Cumhurbaşkanlığı himayesindeki 110 kişilik büyük orkestranın icra edeceği ‘Kantat’ formu ndaki Mevlit Kasidesi tüm dünyaya duyurulacak. 15.yüzyılda Süleyman Çelebi tarafından yazılan Mevlid yazılmış olanların en önemlilerindendir. Türk edebi literatürü nde toplam 63 adet mevlid bulunmaktadır. Mevlidler, özel günlerde düğün, sünnet, hac gidiş-dönüşü, asker uğurlama, ölümlerin 40.günü ve kutsal gecelerde toplu halde bulunan cemaate seslendirilmektedir. Mevlidin içeriği Hz.Muhammed’in dünyaya gelişlerini müjdeleyen sözlerin, yaşanan mucizelerin ve hayatının anlatıldığı usul ve makama uyarlanarak seslendirilmesidir. Arapça kökenli sözcük olan Mevlit, Mevlut veya Mevlud olarak da bilinmektedir. Süleyman Çelebi’nin yazmış olduğu mevlit gelmiş, geçmiş en önemli mevlitlerden olup üzerine yazılmış 62 mevlit sadece nazire vasfında kalmış ve Süleyman Çelebi’nin eserinin yükselmiş olduğu mertebeye erişememiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.