Tekfen Filarmoni Orkestrası’ndan ‘Doğa’ya Övgü’ Konseri
6 Eylül 2013 Cuma - 09:59     1.775 kez okundu.    
Tekfen Filarmoni Orkestrası’ndan ‘Doğa’ya Övgü’ Konseri

Tekfen Filarmoni Orkestrası’ndan ‘Doğa’ya Övgü’ Konseri

Tekfen Filarmoni Orkestrası sezonun ilk konserini konuk İngiliz orkestra şefi James Judd eşliğinde 3 Ekim 2013 Perşembe günü Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleştirecek.

Romantik dönem eserleri arasında doğa temasına yönelik bestelenen eserleri ‘Doğa’ya Övgü’ temasında işleyecek. Köy hayatının sükuneti ve huzurundan ziyade, kent yaşamının kaotik ve stres dolu hayatının tercih edildiği çağımızda ‘doğa’ her birimiz için adeta bir sığınak haline gelmiştir. Klasik müzik bestecileri ‘doğa’ temasını notalara dökerken saflık, temizlik ve huzur duygularını yansıtmaya özen göstermişlerdir. 18.yüzyılda ‘doğa’ bugünkü bakış açılarından farklı yorumlanmıştır. İnsan varlığını küçülten, hakimiyeti altına alan ‘doğa’nın fırtına, yağmur, sel, kar, tipi, çığ, dev dalgalar, vahşi hayvanlar gibi güçleri olduğu da bestelerde vurgulanmıştır. Konserde Beethoveen’ın 6 no.lu pastoral senfonisi, E.Elgar’ın ‘Sabah Şarkısı’, R.V Williams’ın ‘Tarla Kuşu nun Yükselişi’, C.Debussy’nin ‘Deniz’ adlı eserleri Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın seslendireceği ‘doğa’ temalı eserler arasında yer almaktadır. R.V Williams’ın ‘Tarla Kuşunun Yükselişi’ eserinde 2012 Concours Elizabeth Yarışması’nda finale kalan genç kemancı Ermir Abeshi konuk solist sanatçı olarak yer alacak. İnsan ırkının henüz yerküreye gelmediği, sanatın, makinelerin, inşaatların, santrallerin, barajların hiç olmadığı dönemde önce ‘doğa’ vardı. Kendine özgü hiç değişmeyen düzeni içerisinde yer alan varlıklar yaşam ve gelişimleri bu büyük ve kusursuz düzen içinde sürdürmüşlerdir. İnsanlar ve hayvanlar doğanın içerisinde yaşamını sürdüren tüm varlıklar bu düzenle ilişki içinde bulunmaktadırlar. İnsanoğlu uzun bir tarihsel evrim içinde akıl gücünü geliştirerek doğal zenginliklerden faydalanmıştır. İnsan yaşamını kolaylaştıracak maddi kazanımlar sağlarken, doğanın güzelliği ve verimliliği insanda büyü etkisi yaratmıştır. İnsan ilk sanat eserlerini doğadan kopya ederek ortaya çıkarmıştır. Bir yandan doğaya üstünlük kurma çabası içinde olan insan aynı zamanda o’na hayran olmaktadır. Çiçekler, kırlar, dağlar, denizler, şelaleler, gökyüzü, toprak gibi tüm doğa unsurları insanın sanatında kullandığı ögeler halini almıştır. Güzellik ve estetik duygusu yine doğa kaynaklı bir unsurdur. İnsanlar sanatı hayal güçlerini kullanarak yaratmış olsalar da doğanın sanat üzerindeki etkisi çok nettir. Sanatı yaratan insan, renkler ve biçimleri doğadan alır, kendi beğendiklerini sanatına yansıtır. Sınırsız ilham kaynağı olan doğa, insanı araştırmaya, yaratmaya, keşfetmeye yöneltmiş, karşılığında insanoğlu doğadan her alanda yararlanma, faydalanma görmüştür. Bir düşünür doğa ve insan ilişkisi için şu tezi ortaya koymuştur: ‘Doğa kendiliğinden ne güzel ne de çirkindir. İnsan ‘sanat’ı icat ederek doğa nesnelerini güzelleştirmiş ya da değiştirmiş fanteszi ve hayal gücü katarak tinselleştirmiştir.’ Güzellik, haz, zevk ve hayal gücü ‘doğa’nın sınırsız gücüyle edinilmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.