Terini Sildiği Mendil 3 Bin Pound’a Satılan Sanatçı
31 Ağustos 2013 Cumartesi - 13:22     1.794 kez okundu.    
Terini Sildiği Mendil 3 Bin Pound’a Satılan Sanatçı

Terini Sildiği Mendil 3 Bin Pound’a Satılan Sanatçı

İngiltere’nin Liverpool şehrinde gerçekleşen açık arttırmada ünlü rock grubu Beatles’ın üyesi John Lennon’ın kravatı ve terini sildiği mendili bir hayranı tarafından 9.400 TL (3.000 Pound)’ ye satın alındı.

1980 yılında kaldığı otelin önünde akli dengesi yerinde olmayan biri tarafından silahlı saldırıya uğrayan ve New York’ta hayatını kaybeden sanatçı 1969 yılında eşi Yoko Ono ile evlendikten sonra Beatles grubundan ayrılmıştır. Kırk yaşında hayata veda eden John Lennon İngiltere’de işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz 2 yaşındayken boşanan anne ve babası Lennon’a bakamayınca amca ve teyzesi tarafından büyütülen sanatçı 17 yaşında gitarla ve Paul Mc Cartney’le tanıştı. Mc Cartney vasıtasıyla George Harrison’la tanışan genç Lennon, 1958 yılında ‘The Silver Beatles’ adını verdikleri gurubu kurdular. 1960 yılında ‘Beatles’ olarak adı değiştirilen gruba Ringo Starr katılmıştır. 1962 yılında grup ilk 45’lik plakları ‘Love Me Do’ ile dünya çapında başarıyı yakalamıştır. Sayısını hatırlayamadıkları ödüller alan grup müzik eleştirmenlerince dünyanın en iyi grubu olarak nitelendirilmiştir. Aykırı bir bakış açısı olan grup Filipinler’de konser için bulundukları sırada devlet başkanı tarafından davet edilmiştir. Resmi davetleri kabul etmeme ilkesinde olan grup, ülkeden ayrılırken koruma sağlanmadığı için saldırıya uğramıştır. John Lennon sıradışı kişiliği ve söylemleriyle daima halkın bir bölümünün tepkisini kazanmıştır. Bu tepkilerden en büyüğü ise ABD’de Beatles’ın plaklarının yakılması şeklinde görülmüştür. Beatles grubundan ayrıldıktan sonra ‘Double Fantasy’ albümü çıkaran Lennon, eski aykırı çizgisinden uzaklaşarak hayata daha pozitif bakan yaşamayı seven bir sanatçı portresi çizmiştir. Albüm çıktıktan 1 ay sonra hayranı tarafından öldürülen John Lennon, bir İngiliz vatandaşı olarak fanatik bir New York hayranıdır. Çok sevdiği New York kentinde yaşamını sürdüren sanatçı Nixon yönetimi döneminde ulusal tehlike ilan edilmiş ve sınır dışı emri verilmiştir. Lennon, yazdığı şarkılarla, verdiği röportajlarla cesur ve özgür açıklamalarıyla Vietnam’da süren savaşı kınayan açıklamalar yaparak kitlelere yön vermiştir. Richard Nixon, ABD’nin 37.başkanı olarak görev yapmış ve istifa etmiş ilk ve tek ABD başkanıdır. Patlak veren Watergate skandalının ardından halkın desteğini süratle kaybeden başkan Nixon yerine başkan yardımcısı Gerald Ford geçmiştir. Watergate, Amerika’nın başkenti Washington’da bulunan bir otel ve iş merkezidir. Beş kişilik bir hırsız çetesi bir gece Watergate iş merkezine girerken yakalanır. Hırsızların Nixon hükümetine muhalif olan partinin ofisine dinleme cihazı yerleştirdikleri ortaya çıkar. Patlak veren olay mahkemeye intikal ettikten sonra hakim başkan Nixon’dan teyp kayıtlarını istemiştir. Teyp kayıtlarını hakime teslim eden başkan zayıflayan halk desteğinin ardından baskılara dayanamayarak istifa etmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.