The Divine Comedy İstanbul’da
10 Ekim 2010 Pazar - 11:28     2.765 kez okundu.    
The Divine Comedy İstanbul’da

The Divine Comedy İstanbul’da

Zarif görünümü, etkileyici sesi ve sıra dışı hareketleriyle kendini müzik dünyasına kabul ettirmiş genç İrlanda’lı şarkıcı Neil Hannon yada yirmi yıldır bilinen adıyla The Divine Comedy 11 Aralık 2010’da İstanbul- Ghetto’da seyircisiyle buluşacak.

 18 yaşında iken evlerinde bulunan kitaplıkta eline geçen yazar Dante’nin eseri Hannon’un arkadaşlarıyla kuracağı grubun hayatları boyunca ismi oldu. İlk albümlerinin satışları düşük olsa da müzik camiasında fırtına estirdi. Yoluna tek başına devam etme kararı alan Neil Hannon 1996 yılında solo single’ını çıkardı. İngiltere, Fransa ve İrlanda’da çıkardığı single ve albümlerdeki hitler uzun süre listebaşı yaptı. Çalışmalarında barok müziği nin alt yapısını kullanan ve indie tarzıyla uyumlu hale getiren İrlandalı şarkıcı kendine has şarkı söyleme tekniğiyle adeta bir ozan olarak kabul gördü. İstanbul’a ilk kez konser vermeye gelen sanatçı Türk izleyicisini de bir hayli merak ettiğini, ülkemizdeki konserde son albümlerinden ve geçmiş yılların unutulmaz şarkılarından da zengin bir konser vereceğini belirtti. Kuzey Batı Avrupa ülkesi olan İrlanda Cumhuriyeti ’nde 6 – 14 yaş arası eğitim ücretsizdir. Orta öğretim ise özel okullarda okutulup çoğunlukla dini kurumlar tarafından yönetilmektedir. Ülkenin sembolleri üç yapraklı yonca, siyah bira Guinness ve harptir. Guinness Rekorlar Kitabı İrlanda’daki bu siyah bira firmasının çıkardığı bir çalışmadır. Ülkenin refah seviyesi oldukça yüksek olup, tarım ve endüstrisi de iyi düzeydedir. Ovaları verimli topraklardan oluşur ve patates, yulaf, buğday, şekerpancarı ve arpa yetiştirilir. Daha ziyade sığır, koyun ve at yetiştiriciliği yapılmakta olup, dört tarafı denizlerle çevrili olan ülkede balıkçılık gelişme göstermemiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.