The Puppini Sisters İş Sanat Kültür Merkezi’nde
16 Aralık 2012 Pazar - 11:43     2.096 kez okundu.    
The Puppini Sisters İş Sanat Kültür Merkezi’nde

The Puppini Sisters İş Sanat Kültür Merkezi’nde

1930- 1940’lı yılların şarkılarını günümüz vokal pop tarzıyla harmanlayan kostüm ve makyajlarıyla dönemin çizgisini sahneye taşıyan, ironik mizansenlerle o yıllara öykünen üç bayan vokalden oluşan

İngiliz The Puppini Sisters grubu 19 Aralık 2012 Çarşamba günü saat 20:00’de İş Sanat Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle bir araya gelecek. Esasen kız kardeş olmayan üç bayan vokal The Boswell Sisters, Andrews Sisters gibi o dönemin gerçek kız kardeşlerden oluşan vokal grupları na atıfta bulunmaktadırlar. 1930- 1950 yıllarının hit olan ve bugün nostaljik şarkılar tadında sevilerek dinlenen şarkıları yeni versiyonlarında  rock, caz ve pop düzenlemelerini armonik vokal olarak okumaya özen gösterdikleri iki başarılı albümün ardından dünyaca tanındılar. Stüdyo çalışmalarına 2011 yılında ‘Hollywood’ ile yeniden giren grup başarılı şovları, göz dolduran fizikleri ve armonik vokal deki doyumsuz ses tınıları yla müzikseverleri yeniden kendilerine hayran bırakacaklar. Armoni, kelime anlamı ‘uyum’la özdeşleşmektedir. Müzik literatüründe armoni, ses uyumu yada uyumlu ses kurallarının bir bütününü içermektedir. Müzik yapmak sadece tek satır üzerinde notaları okuyup, şarkı söylemek yada enstrüman çalmak değildir. Müzikte de mühendislik bilimleri gibi uyulması gereken matematiksel kural ve kaideler vardır. Nota okumak, solfej bilgisi, deşifraj yapmak, dikte yazmanın dışında aranje ve kompozisyon bilgisi armoni konusunun ileri safhalarıdır. Bir melodi kulağa hoş geliyorsa bu melodi armonik kurallara uyumlu şekilde yazılmış, notaya dökülmüştür. İlk adımda amatör bir müzisyenin armoni bilgisine ihtiyacı yoktur. Ancak gam, ton ve dizi bilgisi ve bağlı bulundukları akorlarla yola çıkılarak armoni konusunun içine girilebilir. Armonik vokaller, a capella’lar, çok sesli müzik toplulukları, çok sesli korolar, oda müziği grupları, orkestralar bu kuralların bütününde hazırlanmış notal partisyonları okuyarak müzik yaparlar. Armonik vokal yapmak için sağlam bir müzik kulağına ve oldukça sağlam bir müzik bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Öncelikle yetenek, ardından bilgiye dayalı bir iş olan armonik vokal çalışmalarında solistlerin parçayı çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Şarkıya başladıkları anda birden fazla solistin kendine ait tonal sesten şarkıya başlayıp, çok sesliliği ve armonik tınıları işitmesi, söylemesi gerekmektedir. Armonik vokaller kulağa son derece hoş gelen bir ses zenginliği oluştururlar. Notaların uyumundan dolayı ortaya çıkan bu seslere büyük besteci Johann Sebastian Bach ‘Tanrı’nın Sesi’ olarak adlandırmıştır.  Bazı kaynaklar Bethoween’ın sağır olduğu halde yaptığı mükemmel armonik besteleri mistik yeteneğine bağlasa da büyük bestecinin son derece iyi armoni ve kompozisyon bilgisi olduğu yadsınamaz. Bu kuralları çok iyi bilerek enstrüman seslerine ihtiyaç olmadan beste yapılabilmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.