Thomas Gabriel Üçlüsü’nden ‘Bach- Caz’ Konseri
3 Mart 2013 Pazar - 11:39     1.985 kez okundu.    
Thomas Gabriel Üçlüsü’nden ‘Bach- Caz’ Konseri

Thomas Gabriel Üçlüsü’nden ‘Bach- Caz’ Konseri

Ünlü besteci Johann Sebastian Bach’ın bütün bestelerini caz formuna uyarlayan ve otuz yıldır caz ve klasik severlerle paylaşan ‘Thomas Gabriel Trio’ 7 Mart 2013 saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR)’nda müzikseverlerle birlikte olacak.

Konserde Bach’ın Klavsen için bestelediği Do Minör eseri, Mi Majör Koral kantat ve Konçertosu, Klavye için yazdığı Sol Minör, Sol Majör ve Prelüd eseri, ünlü besteci Vivaldi’den La Minör Konçerto eserini seslendirecekler. 17.yüzyılda yaşamış Barok dönem bestecisi ve org sanatçısı JohannSebastian Bach, müzisyen ‘Bach’ ailesinin önemli bir üyesidir. 10 yaşındayken babasını kaybeden Bach, orgcu olan ağabeyi tarafından büyütülmüştür. 15 yaşında kilise korosuna soprano olarak giren Bach, kilisenin orgcusu Böhm’den müzikal alanda faydalanmıştır. Bilgisini arttırmaya hevesli olan Bach, Hamburg’a yürüyerek giderek büyük saray müzisyenlerini dinlemiştir. Profesyonel müzik hayatına ve ilk ciddi işine Saksonyalı Weimar dükünün orkestrasında keman çalarak başlamıştır. Kilise orgcusu olarak çalıştığı dönemde evlenen Bach, saray orkestrasında baş kemancı olarak görev almıştır. Org’taki ustalığı giderek ünlenen Bach, eserler bestelemeye de başlamıştır. Müzik yaşamı boyunca ünlü besteci Haendel’den çok etkilenmiştir. Handel’le tanışmak isteyen Bach bir araya gelmeleri için yaptıkları uğraşlara rağmen görüşememişlerdir. Köthen kent dükünün sarayında oda müziği görevi sırasında eşini kaybeden Bach bir buçuk yıl sonra 20 yaşında bir şarkıcıyla evlenmiştir. Çocuklarının daha iyi bir okulda eğitim alması için Köthen’den ayrılan Bach ailesiyle Leipzig’e geçmiştir. Leipsizg’teki Thomas Okulu’nda koro şefi ve öğretmen olarak çalışmaya başlayan Bach bir hayli geçim sıkıntısı çekmiş ve bunu bir dostuna yazdığı mektupta dile getirmiştir. Hastalıklarla mücadele etmeye başlayan Bach, gözlerini tamamen kaybetmesine rağmen çalışma isteğini ve cesaretini yitirmemiştir. 66 yaşında hayatını kaybeden sanatçının Thomas Kilisesi’nde çaldığı bugün 300 yıllık olan org’un bazı parçaları sergilenmektedir. Leipzig kenti Almanya’da Saksonya eyaletine bağlı bir şehirdir. 2010 yılında yapılan araştırmaya göre ‘yaşam kalite indeksi’ en iyi dünyadaki 68. Kent olarak belirlenmiştir. Almanya’nın siyasi tarihinde önemli sahneler almış şehirdeki tarihi binalar restore edilmiştir. Kültürel mirasları Leipzig Opera evi, stadyumu ve modern hayvanat bahçesiyle Almanya için önemli bir yer olmaktadır. Leipzig, ‘Lipsk’ sözcüğünden türemiştir. Şehrin adı ‘Ihlamur ağaçları nın bulunduğu alan’ anlamına gelmektedir. Saksonya, Roma İmparatorluğu döneminden bu yana Almanya’nın orta ve kuzey bölgesinde yaşayan Germen halkının yaşadıkları bölgedir. Daha sonra İngiltere’nin güneyine yerleşen halk Anglus’larla kaynaşarak Anglosakson adını almışlardır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.