Timpani
2 Eylül 2009 Çarşamba - 17:26     8.084 kez okundu.    
Timpani

Madeni büyük bir çanağın üzerine geçirilen deriden oluşur. Derinin gerginliği notaya göre ayarlanır. 19. yy. başlarından itibaren bu enstrüman mekanik olarak akort edilebilmektedir.

 Bu özelliği ile davuldan farklıdır. Gerilen derinin sıkıştırılıp gevşetilmesiyle farklı sesler elde edilir. Modern timpanilerde bu kort ayarı, bir çeşit ayak pedalıyla gerçekleştirilir.

 

      İki adet tokmakla çalınan  bir çalgıdır. Tokmakların ucu ulaşılmak istenilen ses  tonuna göre farklı maddelerden yapılır. Timpani çalanlar, farklı tokmaklarla bu çalgında değişik sesler  ve tonlar elde edebilirler.

 

     Usta besteci Berlioz Fantastik senfonisinde dört timpaniyi birden kullanarak farklı sesler elde etmiştir. Yazdığı kitapta da timpaninin geniş ses özelliğine sahip olduğunu vurgulamış ve bestelerinde de sıklıkla kullanmıştır.

 

           Türk bestecilerden Kemal Sünder ’in bir timpani konçertosu vardır. 1986 da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Haşim Yedican tarafından seslendirilmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.