Topkapı Sarayı’nda Zaide Operası
13 Temmuz 2010 Salı - 10:01     3.200 kez okundu.    
Topkapı Sarayı’nda Zaide Operası

Topkapı Sarayı’nda Zaide Operası

1.Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde 16- 17 -18 Temmuz 2010 tarihleri arasında Antalya Devlet Opera ve Balesi konuk sanatçılarının sunacağı W.A.Mozart’ın Zaide operası Topkapı Sarayı’ında sergilenecek.

Avusturyalı ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın 1780 yılında bir Türk kızına aşık olması üzerine bestelediği Zaide operası, 1866 yılında ilk kez Frankfurt’ta sahnelenmiştir. Zaide operası singspiel tarzında iki perdelik şarkılı oyun olarakta tarif edilmektedir. Ölümsüz eserlerin büyük bestecisi Mozart’ın bu yapıtı üç gün üst üste İstanbul’un en görkemli tarihi mekanlarından birinde Topkapı Sarayı’ında sahneye konacak.Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık hükümranlığı boyunca devletin idare edildiği, önemli karar ve toplantıların yapıldığı, büyük konukların ağırlandığı Topkapı Sarayı imparatorluğa 400 yıl hizmet vermiştir. 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen saray, Sultan Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı ‘nı yaptırıp, taşınmasına kadar Osmanlı padişahlarının resmi olarak yaşam ve çalışma mekanı olmuştur. Topkapı Sarayı bugün 80.000 metrekare alanda yer alırken, kuruluş yıllarında 700.000 metrekarelik bir alanda yer almakta idi. Sultan Abdülmecit döneminde terk edilen saray değerini asla yitirmedi. Her ramazan ayında padişah ve ailesi tarafından Mukaddes Emanetler Dairesi ziyaret edilmiş ve hiçbir zaman sarayın bakım ve onarımı ihmal edilmemiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.