Tosca Antalya’da!
29 Ekim 2009 Perşembe - 14:56     3.525 kez okundu.    
Tosca Antalya’da!

‘Tosca’ Antalya’da
Antalya Devlet Opera ve Balesi 10.yılında Puccini’nin ‘Tosca’ operasıyla gala gecesini gerçekleştirdi.

Geçen yıl ‘Rigoletto’ temsiliyle sanatseverlerden ve eleştirmenlerden tam başarı notu alan Antalya operası sanat yönetmenleri Aytaç Manizade’nin de değerli katkılarıyla bu yıl da merakla takip edilen sanat merkezlerinin arasına girdi. Aytaç Manizade nin yaratıcı kıpır kıpır kişiliği operanın çalışmalarına da yansıdı. Pozitif yaklaşımı ile operadaki tüm sanatçıları da olumlu etkileyen başarma ve çalışma azmini aşılayan Manizade, operayı zengin bir repertuara sahip gerçek bir sanat mekanı olma yoluna götürdü. Değerli yönetmenin Antalya operasında görev almasından önce bir eserle sezonu geçiştiren opera bu sezon iki önemli eserle bir ilke imza atacak. Ülkemizde hiçbir operanın sahneye koymadığı bu çalışma prömiyerlerinin ardından gerek Manizade’nin misyonu açısından gerekse eserlerin sanat değerleri açısından arkasından bir hayli söz ettirecek. Manizade misyonu konusunda yaptığı açıklamada Antalya Operasını canlandırarak ve büyüterek turist akının çok olduğu kentte turistlerin sanatsal manada da ülkemize ve yöreye ilgi duymasını sağlamak olduğunu belirtti. Sanat yönetmeni bu yıl kendi vizyonu doğrultusunda Çek operasından Janacek’in ‘Jenufa’ adlı operası ve Tchaikovsky’nin ‘Yolanta’ operası orijinal lisanda sahnelenecek. Manizade yaptığı açıklamada Rus bestecinin ‘Yolanta’ operasını sahneye koymasının nedenini Antalya’da yaşayan Rus’ları da operaya gelmelerini sağlamak ve çağdaş Türk operasının başarılarını dünyaya duyurmak olduğunu belirtti.
Antalya operası ‘Tosca’ nın galasını 13 Ekim’de Mersin Operası ile eşzamanlı olarak gerçekleştirdi. Mersin Operasında sahnelenen ‘Tosca’ nın yapımını Luisa Miller, Antalya operasını ise Kenan Korbek üstlenmiş. Her iki opera sahnesi başarıyla dekore edilmiş ve ışıklandırılmış olduğu gelen yorumlar arasında. Ankara operasından Feryal Türkoğlu başarılı ‘Tosca’ yorumuyla operaseverleri kendine yeniden hayran bırakmış. Antalya operasında dünyanın önemli seslerinden olmaya aday iki değerli sanatçımız var. Antalya operasının kadro sıkıntısı nedeniyle koro kadrosunda kalmış iki değer iki ses. Geçen yıl Antalya operasında ‘Rigoletto’da da başarılı bir performans sergilemiş olan Bariton Tamer Peker ve 2003 Siemens Ses Yarışması birincisi bas Şafak Güç. Her iki sanatçı ses renkleri ve şarkıları okuma teknikleriyle, aldıkları rolün içinde büyüyen oyuncu güçleriyle büyük yetenek olduklarını adeta haykırıyorlar sahnede. Çok kısa rolüyle bas Engin Suna yine dikkati çeken özel sesler arasında. Orkestra şefi Alexandru Samoila tertemiz yorumlarıyla eserin hakkını veren orkestrasıyla işini gayretle ve iyi yapan bir müzisyen olarak takdirleri topladı. Geçtiğimiz ay New York Metropolitan Operası nın açılışında ‘Tosca’yı sahneleyen İsviçreli yönetmen Luc Bondy yuhalandı. Eserin Zefirelli’nin rejisinde 25 yıldan bu yana meraklıları tarafından ilgiyle izlenirken Bondy tarafından radikal değişikliklere uğratılması yüzünden büyük tepkiler aldığı söylendi.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.